Nowa wystawa czasowa już otwarta! "Andrzej Ciechanowiecki - Kolekcjoner, Darczyńca"

Piątek
07
Kwiecień
2017

6 kwietnia 2017 r. miało miejsce uroczyste otwarcie 23. wystawy czasowej przygotowanej w naszym muzeum przez pracowników Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum i Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich, pod tytułem "ANDRZEJ CIECHANOWIECKI – KOLEKCJONER I DARCZYŃCA". Kuratorem ekspozycji jest dr Magdalena Białonowska - pracownik Ośrodka Badań Historycznych w Zamku Królewskim w Warszawie oraz autorka rozprawy doktorskiej o Andrzeju Ciechanowieckim.

W wernisażu wzięli udział licznie przybyli goście m. in.: Jego Ekscelencja Ks. Biskup dr Antoni Dydycz, Ks. Prałat Bogusław Kiszko – wieloletni proboszcz parafii ciechanowieckiej, Leszek Gruchała – wicestarosta wysokomazowiecki, Krzysztof Pełszyk – radny powiatu wysokomazowieckiego, dyrektor Szkoły Podstawowej w Ciechanowcu, Eugeniusz Święcki – przewodniczący rady miejskiej, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu, Mirosław Reczko – burmistrz Ciechanowca, delegacja pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w osobach: Edyty Jurkiewicz, Katarzyny Kłoczko-Arent, Moniki Lange i Marty Pacewicz oraz zaprzyjaźnieni z naszym muzeum dr Adam Wołk, Honore i Wanda Heroes, a także mieszkańcy Ciechanowca i uczniowie szkół ciechanowieckich.
W tym uroczystym dniu mieliśmy zaszczyt gościć grono naszych przyjaciół - muzealników z Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich i Zamku Królewskiego w Warszawie na czele z: prof. dr hab. Andrzejem Rottermudem – Przewodniczącym Zarządu Fundacji oraz Ireną Zalewską – Pierwszym Zastępcą Dyrektorem do spraw Zarządzania na Zamku Królewskim w Warszawie i Pawłem Tyszką - Pełnomocnikiem Dyrektora do spraw Naukowych i Edukacyjnych.

Andrzej Ciechanowiecki kolekcjonował głównie najwyższej klasy dzieła sztuki polskiej i europejskiej związane z Polską. Zbierał również brązy oraz szkice olejne. Jego największym darem było przekazanie prywatnej kolekcji poloniców i założenie Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich w Zamku Królewskim w Warszawie w 1986 r.
Od 1990 roku aż do śmierci w 2015 roku współpracował z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Dzięki jego życzliwości i zaangażowaniu utworzono w naszym muzeum wystawę stałą pod tytułem „Salonik pamiątek rodu Ciechanowieckich” oraz przygotowano 22 ekspozycje czasowe prezentujące zbiory Fundacji i Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum.
Celem obecnej ekspozycji jest ukazanie sylwetki Andrzeja Ciechanowieckiego jako kolekcjonera i darczyńcy, między innymi poprzez odtworzenie fragmentów londyńskiego mieszkania kolekcjonera, który twierdził: „chciałem widzieć i czuć obecność dookoła siebie obiektów przeze mnie zbieranych, nacieszyć oczy…”.
Prezentowane na wystawie muzealia ze zbiorów Fundacji służyły jako wyposażenie ostatniego mieszkania kolekcjonera przy 92 Mount Street w dzielnicy Mayfair w Londynie. Wśród nich na uwagę zasługuje okazała kolekcja brązów, mebli i portretów antenatów Ciechanowieckiego oraz liczne dowody uznania dla jego działalności w postaci medali, odznaczeń i dyplomów.

Ekspozycja będzie czynna do 11 czerwca 2017 roku.