Leśniczówka z Wdowina – ekspozycja „Las i gospodarka leśna”

Głównym obiektem "Zagrody leśnej" jest zabytkowa leśniczówka z Wdowina, wybudowana w 1932 r. na terenie dóbr Rudka, należących ówcześnie do hr. Franciszka Salezego Potockiego. W jej wnętrzach urządzono wystawę pt. "Las i Gospodarka leśna". Składa się ona z dwóch części: pierwszej, będącej rekonstrukcją biura leśniczego z lat 30-tych XX w. prezentującą typowe dla tego okresu meble, sprzęty, akcesoria i trofea myśliwskie oraz dokumenty i wydawnictwa dotyczące leśnictwa. Tam też znajdują się najistotniejsze informacje dotyczące struktury i działalności, administrującego już od ponad 90 lat polskimi lasami, przedsiębiorstwa Lasy Państwowe. Część druga ukazuje historię lasów i leśnictwa w Polsce, zagadnienia współczesnej gospodarki leśnej oraz funkcje, jakie spełniają lasy. Szczególny nacisk położono na ukazanie zagrozeń dla lasu i potrzebę jego ochrony. W wydzielonym fragmencie wystawy znajduje się prosta diorama ukazująca fragment lasu z drzewami i typowymi dla tego terenu zwierzętami stworzona z myślą o najmłodszych zwiedzających. Na poddaszu leśniczówki prezentowana jest kolekcja trofeów i pamiątek myśliwskich będących spuścizną po Romanie i Janie Tomaszu Filipowiczach.