LEKCJE MUZEALNE I WARSZTATY Z DZIEDZINY ETNOGRAFICZNEJ

1. Lekcja muzealna i warsztaty "Tradycyjna obróbka włókna lnianego"

Zapoznanie z teorią uprawy lnu, omówienie faz przerobu lnu na podstawie wystawy stałej "Obróbka włókna" (międlenie, trzepanie, czesanie, przędzenie, snucie osnowy, tkanie), prezentacja lnianych tkanin. Zwiedzanie wystawy "Obróbka włókna", demonstracja narzędzi i fotografii z każdego etapu obróbki lnu z możliwością samodzielnej pracy na nich, obejrzenie i porównanie różnych rodzajów tkanin lnianych z naciskiem na rodzaje splotów, praca na warsztacie tkackim.

Czas trwania i miejsce: 60 minut, zajęcia odbywają się na wystawie p.t. "Tradycyjna obróbka włókna" w spichlerzu z Rudy Mazowieckiej w okresie od wiosny do jesieni.

Grupa docelowa: młodzież szkolna, dorośli.

Wielkość grup: do 10 osób

Cena: do uzgodnienia

2. Warsztaty muzealne "Spotkania z tradycją - Boże Narodzenie w skansenie"

W ramach dwudniowych warsztatów są zaplanowane następujące atrakcje: wyrób tradycyjnych ozdób choinkowych m.in. ze słomy, bibuły, papieru, ubieranie choinki oraz zwiedzanie wystaw prezentujących Boże Narodzenie w skansenie.

Dzień pierwszy - zwiedzanie skansenu, w tym omówienie obrzędów i zwyczajów bożonarodzeniowych, robienie tradycyjnych łańcuchów choinkowych,

Dzień drugi - robienie tradycyjnych ozdób choinkowych z papieru kolorowego, bibuły i słomy oraz ubieranie choinki.

Uczestnicy warsztatów mogą zabrać ze sobą ozdobę choinkową wykonaną własnoręcznie.

Czas trwania i miejsce: od 7 do 21 grudnia w cyklu dwudniowym w godzinach od 10.00 do 15.00. w siedzibie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

Grupa docelowa: młodzież szkolna. Poziom i zakres zajęć dostosowany do wieku uczestników. Możliwe zajęcia dla osób dorosłych lub grup rodzinnych.

Wielkość grup: do 45 osób jednego dnia.

Cena: do uzgodnienia

3. Lekcja muzealna i warsztaty "Spotkania z tradycją - wykonanie palmy wielkanocnej"

Uczestnicy warsztatów poza samodzielnym wykonaniem palmy wielkanocnej zapoznają się z tradycją "Niedzieli Palmowej" na Podlasiu i w innych regionach Polski, zwyczajami oraz znaczeniem obrzędowym palmy.

Czas trwania i miejsce: 90 minut, zajęcia mogą odbywać się o dowolnej porze roku.

Grupa docelowa: młodzież szkolna, słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku, grupy zorganizowane

Wielkość grup: do 20 osób

Cena: do uzgodnienia

4. Lekcja muzealna i warsztaty "Spotkania z tradycją - PISANKI - poznanie technik zdobienia jaj"

Uczestnicy warsztatów poza samodzielnym przygotowaniem pisanki zapoznają się z historią wykonywania pisanek i ich znaczeniem w kulturze i tradycji. Zwiedzając stałą ekspozycję "Muzeum Pisanki", poznają sposoby i techniki zdobienia na Podlasiu oraz w innych regionach Polski oraz na świecie. Uczestnicy wykonają pisanki tradycyjnymi metodami zdobienia jajek.

Czas trwania i miejsce: Zajęcia realizowane są w ciągu 135 minut w salach ekspozycyjnych "Muzeum Pisanki". Zajęcia mogą odbywać się o dowolnej porze roku.

Grupa docelowa: młodzież szkolna, sluchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku, grupy zorganizowane

Wielkość grup: do 20 osób