LEKCJE MUZEALNE I WARSZTATY Z DZIEDZINY PSZCZELARSTWA:

1. Lekcja muzealna "Niezwykłe życie pszczół"
Biologia rodziny pszczelej, rośliny miododajne i rola pszczoły miodnej i innych owadów w zapylaniu, historia bartnictwa i pszczelarstwa w Polsce, praca w pasiece i produkty z ula (miód, wosk, propolis, pyłek, pierzga). Zwiedzanie ogrodu roślin miododajnych, obserwacja pszczół w ulu demonstracyjnym, pokaz sprzętów pszczelarskich, różnych typów uli oraz produktów pszczelich.

Czas trwania i miejsce: 45 minut, zajęcia odbywają się w ogrodzie roślin miododajnych i na wystawie pszczelarskiej oraz w pasiece muzealnej. Zajęcia odbywać się mogą w okresie od wiosny do jesieni.

Cena: do uzgodnienia

2. Lekcja muzealna i warsztaty "Praca w pasiece"

Praca pszczelarza (przegląd rodziny pszczelej, czyszczenie ramek, wtapianie węzy, miodobranie), budowa ula, podstawowy sprzęt pasieczny. Pozyskiwanie propolisu, miodobranie i degustacja miodu.

Czas trwania i miejsce: minimum 90 minut, część teoretyczna odbywa się na wystawie pszczelarskiej, a część praktyczna w pasiece przy szkole w Winnej-Chrołach (6 km od Muzeum). Zajęcia odbywać się mogą w miesiącach maj - czerwiec.

Cena: do uzgodnienia

3. Lekcja muzealna i warsztaty "Własnoręczny wyrób świec woskowych"

Pochodzenie, właściwości, funkcje i wykorzystanie wosku pszczelego, budowa i funkcje plastra, sposoby pozyskiwania i przetwarzania wosku w przemyśle i gospodarstwie domowym. Wytwarzanie świeczek woskowych różnymi sposobami (świeczki kręcone z węzy pszczelej, świeczki odlewane w formach silikonowych, świeczki wytwarzane metodą tradycyjną).

Czas trwania i miejsce: 60 minut, zajęcia odbywają się w spichlerzu wśród wystawy pszczelarskiej w okresie od wiosny do jesieni.