LEKCJE MUZEALNE I WARSZTATY Z DZIEDZINY TRADYCJI ZIELARSKICH

1. Lekcja muzealna "Herbatki i leki z ziołowej apteki"

Historia zastosowania roślin jako leków od zarania dziejów aż do czasów współczesnych ze szczególnym uwzględnieniem ziołolecznictwa ludowego, znaczenie roślin poświęconych, zbiór, konserwacja i przechowywanie ziół, surowce zielarskie i sporządzanie leków ziołowych, charakterystyka wybranych gatunków roślin leczniczych, degustacja herbatek ziołowych.

Czas trwania i miejsce: 45 - 60 minut, zajęcia odbywają się na wystawie tradycji zielarskich w podziemiach oficyny. Zajęcia mogą odbywać się o dowolnej porze roku.

Grupa docelowa: dzieci i młodzież szkolna, studenci, dorośli.

Cena: do uzgodnienia

2. Lekcja muzealna i warsztaty "Pieprz i wanilia, czyli rzecz o roślinach przyprawowych"

Definicja i właściwosci roślin przyprawowych, pochodzenie i podział przypraw, zastosowanie przypraw dawniej i dziś, przyprawy a zdrowie, przyprawy korzenne i ziołowe - charakterystyka i zastosowanie, hodowla, zbiór i suszenie roślin przyprawowych.

Zapoznanie się z roślinami przyprawowymi na podstawie zdjęc i rycin, smaki i zapachy przypraw - prezentacja próbek przypraw korzennych i ziołowych. Samodzielne wykonanie mieszanki przypraw.

Czas trwania i miejsce: 45 minut, zajęcia odbywają się na wystawie tradycji zielarskich w podziemiach oficyny. Zajęcia mogą odbywać się o dowolnej porze roku.

Grupa docelowa: młodzież szkolna, studenci, dorośli

Cena: do uzgodnienia

3. Lekcja muzealna i warsztaty "Zielnik młodego botanika"

Historia, rodzaje i znaczenie zielników, sposoby oznaczania gatunków, tradycyjna metoda sporządzania zielnika, zasuszanie roślin i inne sposoby ich konserwacji, zielniki a ochrona przyrody.

Demonstracja zabytkowych XIX-wiecznych zielników, praca z kluczami do oznaczania roślin. Warsztaty polegające na samodzielnym zbieraniu i przygotowaniu zebranych roślin do zasuszenia, wykonaniu pokazowych kart zielnikowych, wykonanie etykiet zielnikowych. Uczestnicy pracują w grupach dwu-, trzyosobowych.

Czas trwania i miejsce: 2 godziny lub dwa spotkania po 60 minut, zajęcia odbywają się na wystawie tradycji zielarskich w podziemiach oficyny oraz w parku muzealnym w celu pozyskania roślin. Zajęcia mogą odbywać się w okresie od wiosny do jesieni.

Grupa docelowa: młodzież szkolna, studenci, dorośli