LEKCJE MUZEALNE Z DZIEDZINY DREWNIANEGO BUDOWNICTWA WIEJSKIEGO

1. Lekcja muzealna i warsztaty "Wiejskie budownictwo drewniane w zaścianku podlaskim"

Charakterystyka wiejskiego budownictwa drewnianego - historia, rodzaje konstrukcji i typy budynków mieszkalnych i gospodarczych z uwzględnieniem tradycyjnego nazewnictwa. Uczestnicy zajęć poznają konstrukcję wieńcową budownictwa drewnianego na podstawie obiektów skansenowskich.

Uczestnicy lekcji mają mozliwość złożenia małego budynku w konstrukcji wieńcowej. Podczas składania "chatki" omówione będą elementy konstrukcyjne, łącznie ze słomianym dachem i techniką poszywania.

Czas trwania i miejsce: 60 minut. Zajęcia prowadzone są na terenie skansenu - na wolnym powietrzu.

Grupa docelowa: młodzież szkolna, studenci, dorośli
Wielkość grup: do 20 osób

Cena: do uzgodnienia

2. Lekcja muzealna "Dawne narzędzia do pracy w drewnie"

Obróbka drewna, to jedno z najważniejszych rzemiosł na tradycyjnej polskiej wsi. Uczestnicy poznają dawne narzędzia do obróbki drewna, warsztat pracy cieśli i stolarza, etapy obróbki drewna.

Uczestnicy dowiedzą się jakiego drewna używano do budowy domów, jak rozpoznać te odpowiednie? Do czego służyły ciosło, siekiera, topór, piła tracka, dłuta, młotki drewniane, strugi itp.? Prowadzący zaprezentuje prace przy użyciu poszczególnych narzędzi

Czas trwania i miejsce: 60 minut. Zajęcia odbywają się w Lamusie z Rudki pośród eksponatów wystawy "Obróbka drewna".

Grupa docelowa: młodzież szkolna, studenci, dorośli
Wielkość grup: do 15 osób