Вы находитесь: Leśniczówka z Wdowina – ekspozycja „Las i gospodarka leśna”

Leśniczówka z Wdowina – ekspozycja „Las i gospodarka leśna”

Głównym obiektem "Zagrody leśnej" jest zabytkowa leśniczówka z Wdowina, wybudowana w 1938 r. na terenie prywatnych dóbr Rudka, należących ówcześnie do hr. Franciszka Salezego Potockiego. Jest to budynek wąsko frontowy z podcieniem narożnym o konstrukcji wieńcowej z bali świerkowych, oszalowany, przykryty dachem dwuspadowym z przyczółkami, pokrytym dachówką „karpiówką”. W jej wnętrzach urządzono wystawę pt. "Las i Gospodarka leśna". Składa się ona z dwóch części: pierwszej, będącej rekonstrukcją biura leśniczego z lat 30-tych XX w. prezentującą typowe dla tego okresu meble, sprzęty, akcesoria i trofea myśliwskie oraz dokumenty i wydawnictwa dotyczące leśnictwa. Tam też znajdują się najistotniejsze informacje dotyczące struktury i działalności, administrującego już od ponad 96 lat polskimi lasami, przedsiębiorstwa Lasy Państwowe. Część druga ukazuje historię gospodarki leśnej w Polsce oraz różnorodne funkcje, jakie spełniają lasy. Szczególny nacisk położono na ukazanie zagrożeń dla lasu i potrzebę jego ochrony. W wydzielonym fragmencie wystawy znajduje się diorama ukazująca fragment lasu stworzona z myślą o najmłodszych zwiedzających. Na poddaszu leśniczówki prezentowana jest kolekcja trofeów i pamiątek myśliwskich będących spuścizną po byłym wiceministrze leśnictwa Romanie Filipowiczu.