XVIII Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja

Piątek
17
Sierpień
2018

Na dawnej wsi każdej uroczystości towarzyszyło dzielenie się chlebem, a po każdej ciężkiej pracy nadchodził czas ucztowania i zabawy. Nazwa oraz program wydarzenia mają na celu uczczenie właśnie tego obyczaju, pokazania w atrakcyjny sposób i szczegółowo wszystkich elementów dawnego sierpniowego świętowania na wsi podlaskiej. We wszystkich pokazach aktywnie uczestniczą turyści i goście.

Podlaskie Święto Chleba to impreza popularyzująca zanikające zwyczaje agrarne i chrześcijańskie, pokazuje lub przypomina widzom pracę dawnych maszyn rolniczych oraz tradycje związane z życiem i pożywieniem w dawnym gospodarstwie domowym. Plenerowa impreza w ciechanowieckim skansenie to niezwykle atrakcyjna forma prezentacji szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego, które zniknęło już bezpowrotnie z życia podlaskiej wsi.

Muzeum Rolnictwa, jako instytucja kultury o profilu zainteresowań przede wszystkim związanym z życiem na dawnej wsi podlaskiej, pracy w gospodarstwie domowym i historii rolnictwa, jest miejscem, które jak żadne inne, prezentuje te tradycje w otoczeniu żywej XIX wiecznej wsi podlaskiej. Dzięki organizowaniu tego wydarzenia, swoją działalność naukowo-badawczą prezentuje szerokiej publiczności. Ożywia tradycje, daje możliwość bezpośredniego kontaktu z historią regionu. Muzeum prezentuje i kultywuje zwyczaje w pierwotnej, nieskażonej nowoczesnością formie.

Podlaskie Święto Chleba ma długą historię i już swoją własną tradycję, znaną od siedemnastu lat. Impreza ta jest rozpoznawalną marką w Polsce oraz niezapomnianą podróżą do przeszłości. Poprzez interakcję turysta spotyka się tradycją podlaskiej wsi oraz jakże ważnych w życiu świąt związanych z rokiem obrzędowym i kalendarzem chrześcijańskim. Podczas Podlaskiego Święta Chleba prezentowane są sierpniowe święta, czyli tradycje związane ze Świętem Matki Boskiej Zielnej, dniem Świętego Rocha oraz z kończącą się pracą w polu.

XVIII Podlaskie Święto Chleba otrzymało Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy; patronat honorowy objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Podlaski oraz Marszałek Województwa Podlaskiego. Sponsorem strategicznym imprezy była Spółka PGE Energia Odnawialna S.A., sponsorem głównym - Bank Spółdzielczy w Ciechanowcu. Wydarzenie dofinansowane ze środków MKiDN. Partnerem medialnym było Polskie Radio Białystok, które przez cały dzień transmitowało przebieg imprezy. Współorganizatorami tegorocznej edycji Podlaskiego Święta Chleba byli Starosta Wysokomazowiecki i Burmistrz Ciechanowca. Impreza odbyła się również dzięki wsparciu finansowemu lokalnych firm, banków, osób prywatnych. Podlaskie Święta Chleba uhonorowane zostało prestiżowym wyróżnieniem Marszałka Województwa Podlaskiego – Podlaską Marką Roku.

Wydarzenie rozpoczęła niezwykle uroczysta Msza Święta w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu, po której bryczkami w uroczystym korowodzie przyjechali do muzeum organizatorzy oraz zespoły folklorystyczne, piekarze, rolnicy, turyści z Podlasia i innych regionów Polski a także zaproszeni goście i władze samorządowe w osobach: Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Radni Sejmiku Województwa Podlaskiego, Radni Powiatu Wysokomazowieckiego oraz okolicznych powiatów, Ciechanowieccy Radni Rady Miejskiej, Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński i Wice Starosta Leszek Gruchała oraz Starosta Siemiatycki Jan Zalewski, Wójtowie i Burmistrzowie z różnych regionów Polski. W uroczystościach uczestniczyli również: Senator PiS Tadeusz Romańczuk, Posłanka Bernadeta Krynicka, Posłowie Krzysztof Jurgiel, Jacek Bogucki oraz doradca wiceprezesa Rady Ministrów Stanisław Derehajło.

Korowód prowadził zabytkowy wóz drabiniasty z gospodarzami, którzy wieźli tradycyjny wieniec dożynkowy. Święto Chleba otworzyła Dyrektor Muzeum Dorota Łapiak wraz z gośćmi, poprzez przełamanie 6-metrowej chałki upieczonej w ciechanowieckiej piekarni Kobus. Po tym nastąpiła słynna parada zabytkowych ciągników z kolekcji Działu Techniki Rolniczej, zakupionych i odrestaurowanych z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To wydarzenie jak zwykle zgromadziło mnóstwo fanów motoryzacji i zabytkowych pojazdów. Cała kolekcja polskich i zagranicznych ciągników w Muzeum liczy obecnie 50 sztuk i jest największą w Polsce kolekcją sprawnych technicznie ciągników. Ciągniki wyprodukowane są w latach 1917-1990. Najstarszy ciągnik z kolekcji amerykański Titan 10-20 ma 101 lat, a najmłodszy – rosyjska Newa MB-1 28 lat. Oprócz ciągników muzeum posiada olbrzymią kolekcję silników i lokomobil, które na co dzień można oglądać na wystawach stałych. W tegorocznej paradzie pojechały: Farmall F 20 z 1936 R., Stock Dieselschlepper z 1941 R., Eicher Ed 16/Ii z 1952 R., Ursus C-355 z 1973 R., Ursus C-330 z 1971 R., Ursus C-4011 z 1968 R., Ursus C-375 z 1968 R., Ursus C-328 z 1963 R., Ursus C-325 z 1962 R., Ursus C-308 (3-Kołowy) z 1959 R., Ursus C-45 z 1948 R., Jaromka z 1968 R., Nośnik Narzędzi Rs 09 z 1966 R., Zetor T- 25 K z 1956 R., Lanz Alldog A1305 z 1955 R., Deutz F1m414 z 1941 R., Lanz Hl 12 Bulldog z 1923 R., Lokomobila Bw z 2012 R., Lokomobila Frick Eclipse z 1913 R.

Na imprezę przybyło ponad 50 tysięcy turystów, którzy przez cały dzień mogli uczestniczyć w widowiskowych pokazach obrzędów oraz poczuć klimat dawnej mazowiecko-podlaskiej wsi, kupić chleb, skosztować różnorodnego jadła oraz produktów regionalnych.

Na placu przy zabytkowym, muzealnym kościele odbył się pokaz święcenia zwierząt, w którym udział wzięły nasze muzealne zwierzęta: konie, owce oraz kozy i osiołki. Zwierzęta poświęcił proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Ciechanowcu – ks. Andrzej Polakowski. Zwyczaj święcenia zwierząt przeprowadzano z okazji uroczystości kościelnych na Św. Rocha, który miał chronić ludzi i zwierzęta przed zarazami i wszelkimi chorobami.

W polowym piecu chlebowym przy wiatraku przez cały dzień wypiekany był wiejski chleb na zakwasie, którym po upieczeniu wszystkich częstowaliśmy. Tu również można było posłuchać o zwyczajach związanych z pieczeniem chleba, a zaraz obok przez cały dzień trwały warsztaty pieczenia chleba, w których chętnie brały udział najmłodsze dzieci.

Żniwa to wielki symboliczny rytuał, nie tylko ciężka praca. Zawsze zaczynano żniwa imieniem pańskim, czyli znakiem krzyża. Najważniejszy gospodarz we wsi ścinał pierwszą garść zboża. Dopiero po tym następowało żęciem żyta za pomocą sierpów, a następnie kos. Po ustawieniu związanego w snopy zboża w dziesiątki, żniwiarze zaprezentowali obrzęd zdobienia przepiórki i jej oborania. W pokazie uczestniczył zespół Polne Maki z Dołubowa, któremu przyśpiewywały Zespoły Folklorystyczne: Klekociaki z Bociek i Kalina z Żurobic. Następnie w barwnym korowodzie z równianką, chlebem i wieńcem dożynkowym udali się do dworu, gdzie gospodarze, po uroczystym powitaniu, ugościli ich wyprawiając dożynki. Następnym punktem prac polowych był pokaz młócenia zboża młocarnią Warmianką MSC-7 z 1984 r. napędzaną lokomobilą z 1922 r. firmy HEINRICH LANZ z Mannheim. Zboże młócone było również tradycyjną młocarnią szerokomłotną SM 1-A z 1959 r. napędzaną silnikiem stacjonarnym S-320 z 1964 r. oraz cepami.

Podlaskie Święto Chleba to nie tylko pokaz dawnych tradycji żniwnych, ale również prezentacja firm piekarniczych z całej Polski i z zagranicy. Aby uczcić znaczenie chleba, dzielenia się nim i podkreślić jego symbolikę w życiu codziennym oraz uhonorować piekarzy, organizowany jest konkurs na najciekawsze stoisko piekarnicze, w którym oceniana jest tradycyjna receptura, jakość chleba, tradycja i historia rodzinnych piekarni, atrakcyjność i innowacja. Najlepszym wręczono puchary Patronów Honorowych wydarzenia: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Starosty Wysokomazowieckiego.

W konkursie na wykonanie równianki udział wzięło 260 bukietów żniwnych wykonanych w domu lub w muzealnej zagrodzie drobnoszlachetnej z przygotowanego tu zboża, ziół, kwiatów i warzyw, pod okiem naszych specjalistów: pracowników Działu Tradycji Zielarskich, którzy prowadzili warsztaty wykonywania równianek, pracowników Działu Etnograficznego i Uprawy Roślin oraz plastyka. Zgodnie z tradycją bukiety święcone były w kościele 15 sierpnia w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwanym świętem Matki Boskiej Zielnej. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i upominki, które ufundowali: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Młyn Ciechanowiec Jachimczuk i Stanisławski, Państwo Boczkowscy z Rudki, Deco Taras z Ciechanowca oraz muzeum.

Przez cały dzień imprezy można było zwiedzać zabytkowe obiekty i wystawy m.in. dworską powozownię, wystawę gospodarstwa domowego, kościół z Bogut, wikarówkę z Kuleszy Kościelnych, chaty skansenowskie, wystawy w dworze ziemiańskim, młyn wodny, wystawę Tradycji Zielarskich w podpiwniczeniu oficyny, wystawę o historii pszczelarstwa oraz kolekcję maszyn rolniczych w pawilonie i w plenerze.

Na terenie skansenu obecnych było ponad 330 stoisk twórców ludowych, handlarzy rękodziełem i rzemieślnicy.

Atrakcyjności temu wydarzeniu dodawały występy kapel ludowych i zespołów folklorystycznych, które umilały pobyt w muzeum. Na scenach przed pałacem i w skansenie wystąpiły: Klekociaki z Bociek, Kalina z Żurobic, Polne Maki z Dołubowa, Małkinianka z Małkini, Pasieka z Platerowa, Podlaskie Kukułki z Bielska Podlaskiego, Kłosy z Ciechanowca, Sterdyniacy ze Sterdyni, Kapela Wuja Krzycha ze Skrzeszewa, Kapela Czarnoleska, kapela Bondarczuki z Wieski Oraz Kapela Batareja

Od godziny 18.00 na scenie głównej w amfiteatrze wystąpiły gwiazdy tegorocznego Podlaskiego Święta Chleba, czyli bluesowy Zespół Zdrowa Woda, a po nich Gwiazda Wieczoru – Bracia Cugowscy

Sponsorami XVIII Podlaskiego Święta Chleba byli:
PGE Energia Odnawialna S.A. – sponsor strategiczny
Bank Spółdzielczy w Ciechanowcu – sponsor główny
STALMARK – producent kotłów c.o. z Oświęcimia
Kamil TRUCHEL UBEZPIECZENIA w Wysokiem Mazowieckiem
Przedsiębiorstwo Robót Drogowo – Mostowych TRAKT Sp. z o.o. w Wysokiem Mazowieckiem
Bank Spółdzielczy w Zambrowie
ALDO Technika Grzewcza Sławomir Wiśniewski z Szepietowa
Jacek Kobierski Kancelaria Adwokacka w Ciechanowcu
Spółdzielczy Bank Rozwoju w Szepietowie
Biuro Rachunkowe Maria Laskowska z Ciechanowca
Zakład Usługowy Primag Danuta i Mieczysław Kiliszek z Ciechanowca
Apteka im. prof. W. J. Strażewicza Lech Chochlew z Ciechanowca
Biuro Geodezji M-geo Zbigniew Milewski Wysokie Mazowieckie
Pracownia Witraży Wiera i Roman Godlewscy z Ciechanowca
Eugenia i Roman Murawscy z Ciechanowca
BEZA – Ciszkowski s.c. w Ciechanowcu
Młyn w Ciechanowcu - Edwin Jachimczuk i Wojciech Stanisławski
Piekarnia KOBUS s.c. w Ciechanowcu – Krystyna i Mirosław Kobus
Deco-Taras Sp. z o.o. w Ciechanowcu – Krystyna i Tadeusz Łochniccy
Ewa i Wojciech Boczkowscy z Rudki

Dziękujemy!

Do zobaczenia za rok!