Вы находитесь: Wystawa czasowa „W świecie grafiki” - uroczyste otwarcie ekspozycji

2023

16 czerwca 2023 r. w sali audiowizualnej w Centralnym Magazynie Zbiorów Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu miało miejsce uroczyste otwarcie ekspozycji czasowej pt.„W świecie grafiki”.

W wernisażu wzięło udział wielu gości, w tym przedstawicieli władz i instytucji samorządowych szczebla powiatowego i gminnego, nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu na czele z dyrektorem Łukaszem Godlewskim, a także sympatyków Muzeum Rolnictwa z Ciechanowca i okolic. Nie zabrakło też bohaterów wydarzenia – młodych artystów, których prace są wystawione na otwieranej wystawie.

Uroczystość uświetnił występ chóru szkolnego działającego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu pod kierunkiem dr Moniki Ilczuk oraz wystąpienia: Anny Wiśniewskiej – zastępcy dyrektora Muzeum Rolnictwa i Łukasza Godlewskiego – dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu.

Symbolicznego otwarcia ekspozycji, poprzez przecięcie wstęgi, dokonali: Barbara Pełszyk, pod której kierunkiem uczniowie przygotowali grafiki prezentowane na wystawie, Anna Wiśniewska – zastępca dyrektora Muzeum Rolnictwa, Łukasz Godlewski – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu oraz Dawid Kłopotowski – jeden z 42 autorów prac - uczeń kl. II „C” Technikum Grafiki i Poligrafii Cyfrowej.

Już po raz dziewiąty w Muzeum Rolnictwa prezentujemy twórczość uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu. Na ośmiu poprzednich wystawach przedstawialiśmy dokonania artystyczne uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych, która w ubiegłym roku zakończyła swoją działalność. Dotychczas wystawialiśmy ich prace, które powstały podczas zajęć szkolnych, licznych plenerów malarskich i fotograficznych organizowanych w naszym muzeum oraz różnych zakątkach Polski i Litwy, a także prace plastyczne stworzone podczas projektów realizowanych w ramach programu grantowego „Wena” Fundacji Rodziny Staraków. Uczestnicząc w poprzednich wystawach można było śledzić pierwsze poczynania uczniów na początku nauki w szkole artystycznej, jak również zauważyć ich progres oglądając prace dyplomowe.
W tym roku po raz pierwszy zaprezentowali swoje dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie grafiki warsztatowej uczniowie Technikum Grafiki i Poligrafii Cyfrowej działającego w ramach ciechanowieckiego zespołu szkół – tj. uczniowie klasy I „D”: Kamil Boguszewski, Waldemar Boratyński, Sebastian Franczuk, Mateusz Gałecki, Piotr Gancarz, Zofia Grabarz, Joanna Jachimczuk, Jakub Kamiński, Karolina Klepacka, Jakub Koc, Arkadiusz Kuczyński, Oliwia Łuniewska, Łukasz Łuniewski, Szymon Mazur, Jakub Michalski, Paweł Mioduszewski, Viktoria Mirkowicz, Amelia Murawska, Paweł Popławski, Magdalena Ruszkiewicz, Krystian Stańczyk, Emilia Szmurło, Angelika Świderska, Wiktor Wardziński, Katarzyna Wisłocka, Julia Wyszyńska, Marceli Wyszyński oraz uczniowie klasy II „C”: Anna Aleksiejuk, Gabriel Chwaszczewski, Klaudia Góral, Dawid Kłopotowski, Amelia Koc, Dominik Kutyło, Damian Łempicki, Hubert Minarczuk, Kinga Popławska, Mateusz Puchaczewski, Sławomir Puchalski, Wiktoria Wiszniewska, Zofia Wodyńska, Wiktoria Wojtkowska, Hubert Zieleniewski.

Czterdziestu dwóch uczniów zaprezentowało 140 rycin własnego autorstwa, wykonanych różnorodnymi technikami graficznymi. Ekspozycja ukazuje finalne efekty wielogodzinnego procesu twórczego każdego z uczniów, którzy na zajęciach szkolnych, pod kierunkiem Barbary Pełszyk, poznawali arkana jednego z podstawowych działów sztuk plastycznych, jakim jest grafika artystyczna zwana też warsztatową lub niezależną. Młodzi artyści samodzielnie wykonywali kolejne etapy pracy grafika – poczynając od przelania na papier pomysłu na rycinę, wyboru techniki jej wykonania, a kończąc na tworzeniu matrycy i jej powielaniu na prasie graficznej. W zależności od wybranej techniki druku wklęsłego, wypukłego bądź płaskiego, uczniowie opracowywali odpowiednie matryce wykonane z linoleum, gipsu lub metalu, więc wśród prac znajdujących się na wystawie nie zabrakło: linorytów, gipsorytów, suchorytów, monotypii, czy kolografii i kalkografii, a także dzieł wykonanych techniką własną, będącą rezultatem licznych eksperymentów i nieszablonowego podejścia do tematu.

Gratulujemy młodym grafikom osiągnięć artystycznych, a wszystkich zainteresowanych zachęcamy do obejrzenia ekspozycji.

Wystawa będzie czynna do 27 sierpnia 2023 r.

Serdecznie zapraszamy!

tekst: Krystyna Bogucka – komisarz wystawy, fot. Artur Warchala