Codziennik Muzealny - Pomysły na zabawki z muzealnego archiwum

Czwartek
07
Maj
2020

Jednymi z najnowszych eksponatów, pozyskanymi przez pracowników Muzeum Rolnictwa im ks. Krzysztofa Kluka, jest zbiór archiwaliów związanych z osobą Mieczysława Pliszko, nauczyciela od 1919 r. pracującego m.in. w szkołach w Bujence i Ciechanowcu. Wśród wielu interesujących dokumentów znalazły się pochodzące z lat pięćdziesiątych XX w. projekty prostych zabawek, toreb na książki, szczoteczek do zębów, kompasów i innych przedmiotów wykonywanych przez dzieci i młodzież na zajęciach lekcyjnych.

Poniżej znajdą państwo kilka pomysłów, które mogą wykonać młodzi majsterkowicze, sami lub z drobną pomocą rodziców.

Fikająca małpka


M. Pliszko, Projekt fikającej małpki, zbiory Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

Wytnij z tektury lub dykty małpkę i dwie podstawki według wzoru. W obu podstawkach zrób otwory oznaczone na rysunku kółeczkiem i wsuń w nie poprzednio przygotowany patyczek. Następnie wytnij otwór w małpce w miejscu oznaczonym i mocno osadź patyczek w nim. Postaw na, stole połączone podstawki i umieść na nich małpkę. Zobaczysz jak ładnie będzie się kręcić.

Kolejka linowa


M. Pliszko, Projekt kolejki linowej, zbiory Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

Budujemy kolejkę linową według rysunku. Górna stacja B składa się z drewnianej skrzyneczki, w której umieszczona jest na przewleczonym druciku szpulka. Dolna stacja C składa się z takiej samej skrzyneczki, tylko szpulka nie obraca się luźno, musi być ona sztywno przymocowana do drewnianej osi, przy której znajduje się korbka. Zaczep wagonika, przesuwa się po drucie, naciągniętym wbitymi w tyle ścianki skrzyneczek gwoździami. Zaczep jest ciągnięty przez sznurek uwiązany z jednej strony do zaczepu wagonika, a z drugiej strony do gwoździka.

Indianin


M. Pliszko, Projekt Indianina, zbiory Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

Upleć ze sznurka warkoczyk dług. 6 cm i przywiąż go na końcach czerwoną nitką. 15 kawałków sznurka 18 cm dług. przełóż w połowie przez patyczek i przewiąż pod nim czerwoną nitką. Miedzy górna a dolną warstwę sznurka włóż kulkę waty (główka) a poniżej przewiąż znowu szafirową nitką. Niżej pomiędzy obie warstwy sznurka wsuń przygotowany warkoczyk (ręce) i niżej nieco waty (korpus). Korpus i nogi owiń sznurkiem. W każdą nóżkę, pomiędzy sznurki włóż nieco waty i wiąż niżej szafirową nitką.

Chińska dżonka


M. Pliszko, Projekt dżonki, zbiory Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

Z kory lub deseczki wystrugajcie kadłub według wzoru. Końcem scyzoryka zróbcie nacięcia w miejscu, gdzie ma być zbudowana budka przewoźnika. W nacięcia te wetknąć wiklinę lub słomkę i przepleść. Gdy budka już jest gotowa, w pokład wbijcie maszt. Dziób łódki można podwyższyć budując burtę. Kawałeczki zapałek lub małe gwoździki przeplecione słomką tworzą wyższą burtę. Na maszcie zawiesić żagiel zrobiony ze słomek powiązanych nicią lub cienkim drucikiem. Z tyłu łódki porusza się ster. Ma on kształt wiosła. Konic wiosła przywiązać do masztu.

W zapiskach Mieczysława Pliszko znajduje się o wiele więcej pomysłów na proste zabawki, z których tylko niewielką część zaprezentowaliśmy czytelnikom. Notatki ciechanowieckiego nauczyciela, są skarbnicą pomysłów umożliwiających rozwój manualnych zdolności naszych pociech. Obecnie rodzice wiele czasu spędzają ze swoimi dziećmi, więc wspólne majsterkowanie jest dobrym pomysłem na miłe i kreatywne spędzenie wspólnych chwil.

Wszystkim majsterkowiczom życzymy powodzenia!

Eryk Kotkowicz, adiunkt w Dziale Historycznym