Jesteś na stronie: XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja

XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja

Szukaj

XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja

Czwartek
25
Sierpień
2022

Podlaskie Święto Chleba to największa impreza organizowana co roku w ciechanowieckim muzeum. Przyciąga zawsze kilkadziesiąt tysięcy turystów, którzy przez cały dzień mogą kupić wypieki kilkudziesięciu piekarni z regionu, różnych części Polski, a nawet z zagranicy oraz uczestniczyć w atrakcyjnych pokazach tradycji ludowej. Tegoroczna, jubileuszowa edycja wydarzenia, została połączona z Dożynkami Wojewódzkimi.

Dożynki Wojewódzkie i XX Podlaskie Święto Chleba odbyły się 14 sierpnia 2022 roku i przyciągnęły ponad 40 tysięcy turystów. Współorganizatorami imprezy byli: Marszałek Województwa Podlaskiego, Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem oraz Burmistrz Ciechanowca. Partnerem strategicznym był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolniczego. Prezydent RP Andrzej Duda objął imprezę Patronatem Narodowym w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Uroczystość została objęta Patronatem Honorowym przez: Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewodę Podlaskiego oraz Marszałka Województwa Podlaskiego. Partnerem medialnym było Polskie Radio Białystok, zaś patronat medialny sprawowali: TVP3 Oddział Białystok, Wrota Podlasia, Białystok-OnLine, Katolickie Radio Podlasie, Polskie Radio RDC Radio dla Ciebie, Głos Siemiatycz, Wysokomazowiecki24, Podlasie24 oraz eWysMaz.pl. Audycje na żywo transmitowane były w Radiu Nadzieja, Katolickim Radiu Podlasie, Radiu Białystok, Telewizji Polskiej oraz na różnych portalach internetowych.

Wydarzenie rozpoczęła niezwykle uroczysta Liturgia Święta w cerkwi Wniebowstąpienia Pańskiego w Ciechanowcu oraz Msza Święta w kościele pw. Wszystkich Świętych na terenie skansenu, po zakończeniu których goście wraz z orszakiem wieńców dożynkowych przeszli na otwarcie imprezy.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonała dyrektor Muzeum Dorota Łapiak wspólnie z Marszałkiem Województwa Podlaskiego Sebastianem Łukaszewiczem, Starostą Wysokomazowieckim Bogdanem Zielińskim oraz Burmistrzem Ciechanowca Eugeniuszem Święckim. Wśród gości tegorocznego Święta Chleba obecni byli m.in.: przedstawiciele duchowieństwa z bp Tadeuszem Bronakowskim Biskupem Diecezji Łomżyńskiej oraz Prawosławnym Biskupem Siemiatyckim Warsonofiuszem na czele, a także Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Premier Henryk Kowalczyk, parlamentarzyści, radni wszystkich szczebli samorządowych oraz starostowie, burmistrzowie, wójtowie, dyrektorzy i przedstawiciele instytucji wojewódzkich, powiatowych i gminnych.

Wyjątkową i jedyną w skali kraju atrakcją cieszącą oko, nie tylko koneserów starych pojazdów, była Parada Zabytkowych Ciągników i Ciągówek oraz Lokomobil, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu jest właścicielem największej w Polsce kolekcji polskich i zagranicznych ciągników, która obecnie liczy 65 sztuk oraz 12 lokomobil. W paradzie udział wzięły następujące ciągniki: URSUS C-355 z 1973 r., URSUS C-330 z 1971 r., URSUS C-4011 z 1968 r., URSUS C-375 z 1968 r., URSUS C-328 z 1963 r., URSUS C-325 z 1962 r., URSUS C-45 z 1948 r., NOŚNIK NARZĘDZI RS 09 z 1966 r., ZETOR 50 SUPER z 1965 r., PORSCHE-DIESEL SUPER EXPORT 329 z 1963 r., LANZ ALLDOG A1305 z 1955 r., FORDSON MAJOR E27N z 1948 r., DEUTZ F1M414 z 1941 r., HANOMAG AGR 38 z 1938 r., LANZ KNICKLENKER z 1926 r. oraz LOKOMOBILA FRICK ECLIPSE z 1913 r.

Na gazonie przed pałacem swoje stoiska prezentowały instytucje: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Podlaska Izba Rolnicza, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Państwowa Inspekcja Pracy, Narodowy Fundusz Zdrowia, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Policja oraz Polski Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Pod zabytkową gajówką z Wdowina można było porozmawiać z leśnikami z Nadleśnictwa Rudka, którzy już tradycyjnie tego dnia pojawili się na imprezie ze swoim stoiskiem.

Nieodłącznym punktem Dożynek Wojewódzkich jest Konkurs na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy Województwa. Do konkursu zgłoszono 18 wieńców dożynkowych z następujących gmin: Gmina Ciechanowiec, Gmina Czarna Białostocka, Gmina Dobrzyniewo Duże, Gmina Dziadkowice, Gmina Folwarki, Gmina Klukowo, Gmina Krypno, Gmina Łapy, Gmina Milejczyce, Gmina Perlejewo, Gmina Rajgród, Gmina Suraż, Gmina Szudziałowo, Gmina Wyszki, Gmina Zbójna, Powiat Wysokomazowiecki oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kultury i Tradycji Regionalnej „Podlasie z Szepietowa”. Komisja konkursowa przyznała punkty w dwóch kategoriach: tradycyjny wieniec dożynkowy i współczesny wieniec dożynkowy. Pierwsze miejsce w kategorii tradycyjnej zajęła Gmina Wyszki, drugie Gmina Szudziałowo, trzecie Gmina Czarna Białostocka, zaś wyróżnienia otrzymały Gmina Zbójna, Gmina Dobrzyniewo Duże oraz Gmina Klukowo. W kategorii współczesnej zwyciężyła Gmina Suraż, a wyróżnienie otrzymała Gmina Łapy.

W pobliżu muzealnego kościółka uczestnicy Dożynek Wojewódzkich i XX Podlaskiego Święta Chleba mieli okazję spróbować potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Przy tej okazji organizatorzy przeprowadzili Konkurs na Najpiękniejsze Stoisko Kół Gospodyń Wiejskich, w którym udział wzięło 20 zespołów: KGW Jezioranki w Siemianówce, KGW Kumoszki, KGW Kaczynianki w Kaczynie Starym, KGW Zdrój w Dobrowodzie, KGW Basiewianki z Kocach-Basiach, KGW w Miastkowie, KGW Leśniczanki w Leśnikach, KGW w Długołęce, KGW Zaruziaki w Zaraziu, KGW Sami Swoi w Szczepankowie, KGW Rakowiakiw Milejczycach, KGW Piętkowianki w Piętkach Gręzkach, KGW Wisienka z Wiśniewa, KGW Łętowianie z Łętownicy, KGW Dębóweczki w Cieciorkach, KGW Sąsiadki w Ładach Polnych, KGW Skórzeckie Perełki w Skórcu, KGW Kobylińskie Maczki w Kobylinie-Borzymach, KGW Babetki w Dąbrowie Bybytkach, KGW Kreatywne Babki ze wsi Spiczki. Pierwsze miejsce zajęło stoisko KGW Piętkowianki, drugie miejsce stoisko KGW Zaruziaki i trzecie miejsce - KGW Wisienka.

W jednej ze skansenowskich zagród odbył się pokaz święcenia zwierząt, w którym udział wzięły muzealne zwierzęta: krowa, konie, owce, kozy oraz ptactwo. Zwierzęta poświęcił proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Ciechanowcu – ks. Tomasz Tymiński. Dawniej, zwyczaj święcenia zwierząt przeprowadzano z okazji uroczystości kościelnych na Św. Rocha, który miał chronić ludzi i zwierzęta przed zarazami i wszelkimi chorobami.

W polowym piecu chlebowym przy wiatraku przez cały dzień wypiekany był wiejski chleb na zakwasie, którym można było się poczęstować. Tu również można było posłuchać o zwyczajach związanych z pieczeniem chleba.

Główną atrakcją Podlaskiego Święta Chleba był pokaz żniwny, który rozpoczął się żęciem żyta za pomocą sierpów, a następnie kos. Po ustawieniu w dziesiątki związanego w snopy zboża, żniwiarze z Zespołu Polne Maki z Dołubowa zaprezentowali obrzęd zdobienia przepiórki i jej oborania. Podczas pokazów żniwnych przygrywał Zespół Klekociaki z Bociek. Następnie żniwiarze w barwnym korowodzie z równianką, chlebem i wieńcem dożynkowym udali się do dworu, gdzie gospodarze po uroczystym powitaniu ugościli ich wyprawiając dożynki.

Następnym punktem prac polowych był pokaz młócenia zboża młocarnią Warmianką MSC-7 z 1984 r. napędzaną lokomobilą z 1922 r. firmy „HEINRICH LANZ” z Mannheim. Zboże młócone było również tradycyjną młocarnią szerokomłotną MS 1-A z 1959 r. napędzaną silnikiem stacjonarnym S-320E z 1964 r. Pokazom towarzyszył ciągnik URSUS C-328 z 1963 r.

Podlaskie Święto Chleba to nie tylko pokaz dawnych tradycji żniwnych ale również prezentacja firm piekarniczych z całej Polski i z zagranicy. W roku bieżącym na gazonie przed pałacem wystawiło się 21 stoisk piekarniczych, z których pięć zostało nagrodzonych pucharami w Konkursie na Najciekawsze Stoisko Piekarnicze.

W jednej z zagród muzealnych trwał Konkurs na Wykonanie Równianki. Równianka jest to bukiet żniwny wykonany z 4 podstawowych zbóż (żyto, pszenica, jęczmień i owies), ziół, warzyw (marchew, buraczki, pietruszka) przyozdobiony kwiatami i wstążkami. W konkursie wzięło udział 218 równianek – 88 przyniesionych z domu i 130 wykonanych w Muzeum. Zgodnie z tradycją bukiety święcone były w kościele 15 sierpnia w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwanym świętem Matki Boskiej Zielnej. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe, których zakup został sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Upominki dla uczestników przekazali także Młyn Ciechanowiec – Jachimczuk i Stanisławski oraz Państwo Ewa i Wojciech Boczkowscy z Rudki.

Przez cały dzień imprezy można było zwiedzać zabytkowe obiekty i wystawy m.in. dworską powozownię, kościół z Bogut, lamus piętrowy, chaty skansenowskie, gajówkę, dworek ziemiański, młyn wodny, wystawę Tradycji Zielarskich w podpiwniczeniu oficyny oraz plenerową wystawę silników, lokomobil i ciągników.

Na terenie skansenu swoje stoiska rozłożyli twórcy ludowi, handlarze rękodziełem i rzemieślnicy. Atrakcyjności temu wydarzeniu dodawały występy kapel ludowych i zespołów folklorystycznych, które umilały pobyt w muzeum. Na scenach przed pałacem i w skansenie wystąpiły: Kapela Kłosy, Kapela Ludowa z Kacprówka, Zespół Polne Maki z Dołubowa, Kapela Sami Swoi z Brańska, Kapela Sterdyniacy ze Sterdyni, Zespół Zaliwianki z Krzymosz, Zespół Zakrze Śpiewa z Zakrza, Zespół Kalina z Żurobic, Zespół Pasieka z Platerowa, Zespół Skowronki z Brańska, Zespół Klekociaki z Bociek oraz Zespół Narwianie z Dobrzyniewa Dużego.

Sponsorami głównymi tegorocznego wydarzenia byli: Fundacja PGE, Magia Agro oraz Bank Spółdzielczy w Ciechanowcu.

Impreza odbyła się również dzięki wsparciu finansowemu i rzeczowemu firm i osób prywatnych: SaMASZ Sp. z o. o., Podlaska Izba Handlowa, Sklep Meblowy Budlewscy, Mlekovita, Bank Spółdzielczy w Zambrowie, Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej, Bank Spółdzielczy w Czyżewie, Bank Spółdzielczy w Wysokiem Mazowieckiem, Młyn Ciechanowiec – Jachimczuk i Stanisławski, Beza – Ciszkowski S.C., Usługi Masarskie „U Pawła”, Piekarnia Kobus S.C., Eugenia i Roman Murawscy, Teresa i Marian Leszczyńscy, Ewa i Wojciech Boczkowscy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

fot. Edyta Murawska-Derewońko
Bogdan Krawczuk
Artur Warchala

XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja
XX Podlaskie Święto Chleba - fotorelacja