Jesteś na stronie: ,,Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy’’ - otwarcie wystawy czasowej - 13 czerwca - 8 sierpnia 2024

2024

Już 13 czerwca udostępnimy wystawę czasową ,,Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy’’.

Prezentuje zarys dziejów Jaćwingów – bałtyjskich wojowników, którzy znani byli ze swoich wypraw łupieskich.
Pustosząc całe wsie docierali też na pogranicze mazowiecko-podlaskie.

O ich historii, uzbrojeniu i stylu życia opowie podczas wernisażu dr Marcin Engel.

Na wystawie znajdują się eksponaty z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Okręgowego w Suwałkach i Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Wśród prezentowanych muzealiów znajdują się m.in. złocony hełm stożkowy (X-XI w.), brązowe zawieszki (XII-XIII w.) oraz miecz z napisem Ingelrid (X w.).

Można ją zwiedzać do 8 sierpnia 2024 roku.

Serdecznie zapraszamy!