11 września na terenie skansenu w Ciechanowcu odbyła się impreza folklorystyczna, której celem było popularyzowanie bogactwa podlaskiej kultury ludowej. Każdy kto pojawił się tego dnia na naszym polu pod wiatrakiem, mógł obejrzeć liczne i ciekawe pokazy takie jak: pracę kowala w zabytkowej kuźni, obróbkę ziarna w żarnie ręcznym i wyrabianie kaszy w stępie, kręcenie snopków na strzechę, wirowanie mleka i wyrób masła w tradycyjnej maselnicy połączone z degustacją, pokaz obróbki lnu, darcie pierza przeznaczonego na poduszki i pierzyny, wypiek chleba w tradycyjnym piecu wraz z degustacją, szatkowanie i kiszenie kapusty, kopanie ziemniaków motykami oraz kopaczką konną - z aktywnym udziałem uczestników festynu, pokaz przygotowania zebranych ziemniaków w parowniku na polu. Widzowie zajadając ciepłe pyry niejednokrotnie z rozrzewnieniem wspominali dawne czasy.
Prezentowaliśmy również pracę sprawnych technicznie zabytkowych ciągników, lokomobil i silników stacjonarnych ze zbiorów Muzeum. Odbyły się również pokazy tłoczenia soków ze świeżych owoców wraz z degustacją, przędzenie na kołowrotku, wyciskanie oleju z siemienia lnianego, wyrób świec woskowych, pokaz tkacki – wytwarzanie dywanów dwuosnowowych, wyplatanie koszy z wikliny, wykonywanie ligawki mazowiecko-podlaskiej (tradycyjnego rogu pasterskiego), wyrób drewnianej zabawki ludowej, pokaz wykonywania krajki, jak również demonstracja pracy garncarza. W zakresie promocji kulinarnej Podlasia przyrządziliśmy – krupnik, zupę ogórkową i placki ziemniaczane. Gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich rywalizowały w konkursie na najciekawsze stoisko promujące tradycyjne potrawy regionalne. Jury konkursu stwierdziło bardzo wysoki poziom prezentacji. Nagrodami rzeczowymi uhonorowano wszystkie Koła zgłoszone do konkursu. Najmłodsi uczestnicy festynu uczestniczyli w konkursie plastycznym pn. ,,Jesień w polu i zagrodzie’’. Przeprowadziliśmy też konkurs sprawnościowy dla najmłodszych - rzut ziemniakami do kosza. Dorośli zaś rywalizowali w konkursie obierania jabłek na szarlotkę (kobiety) i ziemniaków (mężczyźni). Na stoiskach partnerów zadania - instytucji działających w obszarach wiejskich, uczestnicy imprezy zapoznawali się z nowoczesnymi sposobami gospodarowania, możliwościami korzystania z programów pomocowych na rzecz wsi i zakresu ubezpieczeń społecznych rolników. Przy stoisku Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudce promowane były kierunki kształcenia w zakresie gastronomii, agroturystyki, ekologii i aktywne zachęcanie młodzieży do podjęcia nauki w danej szkole. Z kolei Stowarzyszenie ,,Zambrowski Produkty Lokalne’’ zorganizowało promocyjne stoisko z regionalnymi, ekologicznymi produktami rolnymi. Członkowie Stowarzyszenia promowali ekouprawę tradycyjnych warzyw i owoców, jak również dzielili się swoimi doświadczeniami z uczestnikami imprezy.
Podczas trwania festiwalu na scenie wystąpiły zespoły: kapela ,,Kłosy’’ z Ciechanowca, zespół ludowy ,,Polne Maki’’ z Dołubowa, zespół mniejszości ukraińskiej ,,Ranok’’ z Bielska Podlaskiego, ,,Warszawska Kapela z Targówka’’. Przygotowaliśmy bogatą ofertę programową, festiwal spełnił swoje zadanie, stanowił bardzo dobrą promocję polskiego dziedzictwa materialnego i niematerialnego.
Z roku na rok będziemy wzbogacać ofertę programową. Jesteśmy przekonani, że wyłącznie przez takie żywe i namacalne wydarzenia możemy przekazać młodemu pokoleniu istotę naszej kultury - tradycję przodków, piękno folkloru i potrzebę zachowania tych unikalnych zjawisk.
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022.