W ramach obchodów jubileuszowych 60-lecia Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, w dniach 4 i 5 października 2022 r. odbyła się konferencja naukowa „Standardy konserwatorskie jako kryterium działań w ochronie zabytków prowadzonych przez muzea na wolnym powietrzu w Polsce” objęta Patronatem Honorowym Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce i Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Organizatorami wydarzenia byli: Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa.
W trakcie dwóch dni konferencji, uczestnicy zapoznali się ze standardami konserwacji opracowanymi przez ekspertów i specjalistów z różnych instytucji z Polski i zagranicy. Referaty poświęcone tej tematyce wygłosili: dr Andrzej Siwek z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, mgr Ewa Rutkowska z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, mgr Monika Poszalska z Muzeum Wsi Kieleckiej/Park Etnograficzny w Tokarni, mgr inż. arch. Marcin Górski z Zakładu Dziedzictwa Architektonicznego i Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. Jan Święch z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, mgr Aleksandra Kośmicka z Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, mgr Ewa Tyczyńska z Muzeum Etnograficznego im. M. Znamierowskiej-Prufferowej, mgr Katarzyna Balik z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, mgr inż. Piotr Rzeszotarski z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, dr hab. inż. Ulrich Schaaf prof. UMK i dr Maciej Prarat z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, mgr Łukasz Wołczyk z Muzeum Wsi Kieleckiej/Park Etnograficzny w Tokarni, mgr Sebastian Wójcik z Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, mgr Grzegorz Dębski z Muzeum w Łowiczu, Mariusz Przybyła z Muzeum Regionalnego w Wolsztynie, mgr Edwin Andrzej Wilbik z Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu oraz dr Rasa Bertašiūtė z Litewskiego Muzeum Ludowego
na Wolnym Powietrzu.
Konferencji towarzyszyło uroczyste otwarcie wystawy czasowej ze zbiorów Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach, należących do prof. Mariana Pokropka. Ekspozycję pt. „Cztery pory roku na wsi polskiej. Krajobraz, praca, obrzędy, tradycje.” można będzie zwiedzać do stycznia 2023 roku. Serdecznie zapraszamy!