NIedziela Palmowa - rozstrzygnięcie XXII Konkursu na wykonanie palmy wielkanocnej

Poniedziałek
15
Kwiecień
2019

Uroczystość Niedzieli Palmowej pod Patronatem Duchowym Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Tadeusza Pikusa Ordynariusza Diecezji Drohiczyńskiej stała się już tradycją w ciechanowieckiej parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. Ten dzień był jednocześnie zakończeniem i podsumowaniem XXII Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej, organizowanego przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem oraz Parafię pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. O godz. 9.30 uczestnicy konkursu ze swoimi palmami przywitali przed plebanią gości oraz JE Księdza Biskupa, który poprowadził uroczystą procesję Niedzieli Palmowej do kościoła na Mszę Świętą i poświęcił wszystkie palmy.

W procesji i Mszy Świętej uczestniczyli m.in. Poseł RP – Krzysztof Jurgiel, Poseł RP – Jacek Bogucki, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego – Marek Komorowski, Rady Sejmiku Województwa Podlaskiego – Jerzy Leszczyński, Starosta Wysokomazowiecki – Bogdan Zieliński, Starosta Siemiatycki – Jan Zalewski, Burmistrz Ciechanowca – Eugeniusz Święcki, Przewodniczący Rady Miejskiej w Ciechanowcu – Marek Karolewski, Radni Powiatu wysokomazowieckiego – Cecylia Szmurło i Krzysztof Pełszyk, dyrektorzy szkół i instytucji kultury, nauczyciele, uczestnicy Konkursu ze swoimi palmami, parafianie, członkowie „Bractwa Kurkowego” w strojach szlacheckich oraz przedstawiciele radia, prasy i telewizji.

Na zakończenie Mszy Świętej Dyrektor Muzeum Rolnictwa Dorota Łapiak oraz Zastępca Dyrektora Anna Wiśniewska dziękując za wieloletni patronat duchowy nad Konkursem złożyły na ręce Księdza Biskupa Tadeusza Pikusa pisankę z kopią obrazu Brata Alberta Chmielowskiego „Ecce Homo”, wykonaną przez Pana Wojciecha Boguckiego z Ciechanowca.

Po Mszy Świętej w Muzeum wszyscy uczestnicy konkursu odebrali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem, Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu oraz Bank Spółdzielczy w Ciechanowcu. Palmy, które brały udział w konkursie oglądać można na wystawie pokonkursowej w Muzeum Rolnictwa w zabytkowym kościele na terenie skansenu.

W tym roku do konkursu zgłoszonych zostało 589 palm wykonanych przez m.in. uczniów i wychowanków przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych, zawodowych i średnich, ośrodków opiekuńczych i szkolno-wychowawczych, warsztatów terapii zajęciowej, uczestników ośrodków kultury, stowarzyszenia oraz osoby indywidualne z Podlasia i Mazowsza. Uczestnicy Konkursu pochodzą z terenu 5 powiatów: wysokomazowieckiego, ostrowskiego, siemiatyckiego, bielskiego, łomżyńskiego oraz Miasta Stołecznego Warszawa.

Wśród wszystkich ocenionych przez dziesięcioosobowe jury 47 palm otrzymało I nagrodę, 56 palm - II nagrodę, 122 palmy – III nagrodę, 180 palm – IV nagrodę, 176 palm wyróżniono, pozostałym wykonawcom 8 palm przyznało nagrody pocieszenia.

XXII edycja Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej oraz uroczystości Niedzieli Palmowej przyciągnęły ponad 1200 osób. Oprócz mieszkańców parafii Ciechanowiec oraz uczestników konkursu z rodzinami, w uroczystości uczestniczyły grupy zorganizowane z Mazowsza i inni turyści przybyli z różnych regionów Polski.

Relacje z przebiegu Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej ukazały się w tygodniku Głos Siemiatycz, Niedziela, Radiu Białystok, Katolickim Radiu Podlasie, TVP o. Białystok oraz na wielu stronach internetowych i portalach społecznościowych.

Ocena palm miała miejsce 2 kwietnia, wyniki konkursu opublikowane zostały na stronie internetowej Muzeum www.muzeumrolnictwa.pl. gdzie umieszczono sprawozdanie z przebiegu konkursu.