Jesteś na stronie: Otwarcie ekspozycji stałej "Maszyny parowe i ciągniki rolnicze"

Otwarcie ekspozycji stałej "Maszyny parowe i ciągniki rolnicze"

Szukaj

Otwarcie ekspozycji stałej "Maszyny parowe i ciągniki rolnicze"

Czwartek
29
Wrzesień
2022

3 października 2022 roku o godz. 12.45 w budynku Centralnego Magazynu Zbiorów zostanie oficjalnie otwarta nowa, stała ekspozycja pod nazwą „Maszyny parowe i ciągniki rolnicze”.

Na wystawie prezentowane będą w jednym miejscu dwie największe kolekcje techniczne, gromadzone od wielu lat w ciechanowieckim muzeum. Będzie to 13 maszyn parowych oraz 65 ciągników rolniczych polskich i zagranicznych producentów. Najstarsze maszyny pochodzą z końca XIX wieku, a najmłodsze z początku lat 90. XX wieku.

Ekspozycja podzielona będzie na kilka części. W pierwszej umieszczone będą ciągniki zagraniczne wyprodukowane do 1945 roku, w tym najstarsze w Polsce, np. Titan 10-20 z 1917 roku i Fordson F z 1918 roku.

Drugą część wystawy będą stanowić ciągniki zagraniczne wyprodukowane po 1945 roku. Tu z pewnością zwróci uwagę, np. eksportowa wersja ciągnika Porsche z 1963 roku.

W trzeciej części prezentowane będą ciągniki produkcji polskiej, m. in. pierwsze, powojenne ciągniki URSUS C-45 w wersji na żelaznych i ogumionych kołach, a także wszystkie modele Ursusów produkowane do połowy lat 70. XX w.

W ostatniej, czwartej części umieściliśmy przewoźne i samobieżne lokomobile parowe, w tym najstarsze w Polsce, np. przewoźną lokomobila Garrett Smith z 1895 roku i samobieżną lokomobilę George White z 1910 roku.

Wystawa „Maszyny parowe i ciągniki rolnicze” ma charakter rozwojowy. W przyszłości będzie sukcesywnie powiększana o kolejne maszyny.

Jednocześnie informujemy, że w starym Pawilonie Techniki Rolniczej już udostępniana jest, również nowa, wystawa pod nazwą „Silniki stacjonarne”. Tu z kolei zgromadziliśmy w jednym miejscu naszą trzecią kolekcję techniczną. Wystawiliśmy do oglądania 70 sprawnych technicznie silników spalinowych polskich i zagranicznych producentów. Na ekspozycji można zobaczyć, m. in. najstarszy silnik stacjonarny w Polsce wyprodukowany w 1890 roku w warszawskiej Fabryce Motorów Gazowych i Naftowych Rajmunda Machczyńskiego, a także wiele innych egzemplarzy zachowanych tylko w pojedynczych sztukach. Ta wystawa będzie także stopniowo powiększana o kolejne, ciekawe konstrukcyjnie silniki.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do obejrzenia obu nowych wystaw.