Jesteś na stronie: Projekt pt. „Budowa sektora budownictwa ziemnego”

Projekt pt. „Budowa sektora budownictwa ziemnego”

Szukaj

Projekt pt. „Budowa sektora budownictwa ziemnego”

Wtorek
14
Wrzesień
2021

W dniu 13 września 2021 roku odbyło się pierwsze spotkanie członków zespołu ds. realizacji zadania związanego z powstaniem nowego sektora w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Do zespołu pod kierownictwem mgr. Edwina Wilbika - kierownika Działu Budownictwa Wiejskiego zaproszenie przyjęli:

dr hab. inż. arch. Jarosław Szewczyk - Politechnika Białostocka;
dr inż. Piotr Mańkowski - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie;
mgr inż. arch. Paweł Kisner - Politechnika Warszawska;
inż. arch. Anna Szczerbik – Politechnika Warszawska;
inż. arch. Weronika Krygicz – Politechnika Warszawska;

W spotkaniu udział wzięła również mgr inż. Anna Wiśniewska – z-ca dyrektora Muzeum Rolnictwa oraz mgr Beata Tymińska – specjalista do spraw projektów i współpracy.

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia autorskiego projektu budowy sektora ziemnego opracowanego przez mgr. Edwina Wilbika. W trakcie dyskusji poruszono kwestie związane z historią budownictwa ziemnego na pograniczu mazowiecko-podlaskim oraz zaproponowanym układem urbanistycznym sektora, który obecnie jest jedynie projektem koncepcyjnym.

Dr hab. inż. arch. Jarosław Szewczyk podkreślił, że wiele rozwiązań technologicznych spotykanych na pograniczu mazowiecko-podlaskim to technologie unikatowe w skali Europy. Kilkugodzinna debata zaproszonych fachowców i pasjonatów budownictwa ziemnego utwierdziła nas w przekonaniu, że budowa takiego sektora to kierunek, który warto podjąć. Jednocześnie spotkanie potwierdziło, że przeżywający od kilku lat renesans budownictwa ziemnego to dobry obecnie moment na realizację tak dużego projektu.

W trakcie spotkania rozmawiano również o możliwościach sfinansowania projektu oraz organizacji warsztatów, szkoleń, lekcji edukacyjnych, a także konferencji i wydania publikacji.

Wkrótce kolejne spotkanie zespołu.