Jesteś na stronie: STRÓJ Kaciaryna Vadanosava | Wystawa historycznych i tradycyjnych strojów białoruskich

2024

Dorota Łapiak Dyrektor Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu oraz Anatol Wap Dyrektor Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku mają zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy czasowej pod tytułem:

STRÓJ
Kaciaryna Vadanosava

WYSTAWA HISTORYCZNYCH I TRADYCYJNYCH
STROJÓW BIAŁORUSKICH

Jak wyglądała księżna z Połocka w XI wieku?
W co mogła się ubrać młoda królowa Bona?
A szlachcianka czasów powstania styczniowego?
Ile milionów krzyżyków trzeba wyhaftować żeby odtworzyć tradycyjną białoruską koszulę z miasta Kalenkowicze?

Haftowane złotem jedwabne wstążki, gorsety i krynoliny, niezwykle kunsztowne elementy garderoby białoruskich chłopek, których tworzenie zajmuje miesiące, a nawet lata pracy - to wszystko będzie można zobaczyć w ramach wystawy.

Każda rekonstrukcja jest nie tylko dziełem sztuki, lecz także efektem badań naukowych. Wykonywane są przy użyciu autentycznych technik tekstylnych, takich jak haft , szycie, krojenie, dzianie i tkanie. Każdy element ubioru i akcesorium ma swój odpowiednik w źródłach historycznych.

Otwarcie wystawy czasowej - 05.09.2024 r.

w siedzibie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
przy ul. Pałacowej 5