XI Zajazd Wysokomazowiecki - fotorelacja

Czwartek
18
Lipiec
2019

XI Zajazd Wysokomazowiecki. Sprawozdanie.

W dniu 14 lipca 2019 roku w Ciechanowcu miała miejsce kolejna odsłona imprezy plenerowej pod nazwą „XI Zajazd Wysokomazowiecki”. Organizatorzy przenieśli widzów w II połowę XVIII wieku, w czasy gdy Ciechanowiec był własnością wpływowego rodu Ossolińskich, zaś proboszczem ciechanowieckim był ks. Jan Krzysztof Kluk (obchodzący w 2019 roku 280. rocznicę urodzin), wybitny polski przyrodnik, autor kilkunastu dzieł naukowych i podręczników szkolnych.

Przedstawione podczas Zajazdu wydarzenia miały miejsce u schyłku Rzeczypospolitej szlacheckiej. Czasy były bardzo trudne, choć zarazem bardzo malownicze i niezwykle ciekawe. Ossolińscy władający wówczas Ciechanowcem byli z jednej strony wielkimi mecenasami, czego przykładem może być Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej czy Szpital Sióstr Miłosierdzia. Byli też opiekunami i „dobrodziejami” ks. Kluka, dzięki czemu ciechanowiecki pleban mógł prowadzić w spokoju swoje badania roślin, zwierząt i minerałów. Z drugiej strony warcholstwo wychodziło im jak przysłowiowa „słoma z butów”, czego przykładem był zbrojny zatarg graniczny (grobla nad rzeką Narwią, w miejscowości Patoki), pomiędzy Józefem Ossolińskim a Michałem Starzeńskim z 1784 roku. W historycznym konflikcie brało udział aż 600 zbrojnych! To właśnie wydarzenie zostało przedstawione, z wielkim rozmachem i dużą troską o szczegóły, przez zgromadzone w Ciechanowcu grupy rekonstruktorów.

„Nie samym Zajazdem człowiek żyje” – świadomi tego organizatorzy zafundowali widzom wiele atrakcji. Sceniczny pokaz strojów z epoki, wspomagany przez ubranych w osiemnastowieczne stroje woluntariuszy, obecnych na terenie podczas trwania imprezy, wjazd zabytkowych pojazdów wiozących gości przybywających z Kościoła na teren Nowodworów, musztry regimentów pieszych i konnych, pokazy szermierki – to tylko niektóre z wydarzeń, które miały miejsce podczas XI Zajazdu Wysokomazowieckiego. Imprezę zamknął występ teatru „Parabuch” z Warszawy. Artyści zaprezentowali w plenerze sztukę autorstwa Aleksandra hr. Fredry pt. „Zemsta”, przenoszącą widzów w nieco już zapomniany koniec XVIII wieku. Spektakl odbył się na tle dziewiętnastowiecznego dworu hr. Potockich z Siemion.

Najodważniejsi ze zwiedzających mogli spróbowania swoich sił w konkursie fechtunku. Wyłoniony w ten sposób mistrz szermierki został nagrodzony bogato zdobioną szablą stylizowaną na XVIII wiek, którą otrzymał z rąk Starosty Wysokomazowieckiego.

Jak co roku wsparcia finansowego udzielił Zarząd Powiatu Wysokomazowieckiego, dzięki czemu impreza mogła być bogata w wydarzenia i malownicza. Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu oraz członkowie Towarzystwa Naukowego Societas Scientiarum Klukoviana et Jablonovianae, zadbali o to aby wszystko odbyło się sprawnie i w doskonałej atmosferze. Patronami medialnymi były: portal Wrota Podlasia, portal Wysokomazowiecki24, Polskie Radio Białystok, a opiekunem medialny była TVP3 Białystok, która w niedzielnym „Obiektywie” zamieściła relację z imprezy.

(http://bialystok.tvp.pl/43501610/w-ciechanowcu-zwolano-xi-zajazd-wysokomazowiecki)

„XI Zajazd Wysokomazowiecki” był kolejną, bardzo ciekawą lekcją historii dla osób w każdym wieku, przybliżającą zwiedzającym losy naszego regionu sprzed ponad trzech stuleci. W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 rekonstruktorów. Całodzienny program imprezy, który obejmował pokazy musztry, pokazy artyleryjskie, pojedynki na pistolety i broń białą, prezentację elementów uzbrojenia, wyposażenia i umundurowania, na długo pozostanie w pamięci widzów, którzy wzięli w nim udział.