Jesteś na stronie: Zaproszenie na promocję publikacji

Zaproszenie na promocję publikacji

Zaproszenie na promocję publikacji

2022

‼️ W środę 30 marca 2022 r. o godz. 17.00 zapraszamy Was do Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku na promocję dwóch wyjątkowych publikacji:

👉 "Pamiętniki Historyczne Tom I" wydanie II
Dzieje zagłady ziemiaństwa polskiego południowo-zachodniej Białostocczyzny w latach 1939 -1944.

👉 "Kolekcje przyrodnicze i gospodarcze innowacje - tradycja i nowoczesność. Pamięci Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej (1728-1800)"
Prelegentami na spotkaniu będą:

◾️ prof. Adam Czesław Dobroński, Uniwersytet w Białymstoku
◾️ dr Robert Księżpolski, Towarzystwo Naukowe Societas Scientiarum Klukoviana et Jablonovianae
◾️ dr hab. Iwona Arabas, prof. PAN, Instytut Historii Nauki PAN im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów
◾️ Eryk Kotkowicz, Dział Historyczny Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

🔎Pamiętniki Historyczne Józefa Włodka są pod pewnym względem dziełem „nieśmiertelnym”, stanowią jedną z nielicznych pamiątek wydarzeń mających miejsce na Podlasiu i Mazowszu w czasie II wojny światowej i powojennej „nocy” rządów komunistycznych.
Tematyka zawarta w omawianym wydawnictwie, pomimo upływu czasu, cieszy się dużym zainteresowaniem Czytelników. Dzieje ziemian, posiadanych przez nich majątków, ciekawe wydarzenia w omawianych okolicach, nadal budzą zainteresowanie coraz większej ilości osób. Na światło dzienne wychodzą nieznane dotąd wydarzenia, pojawiają się archiwalne dokumenty i fotografie, a nawet przekazy ustne dzieci i wnuków byłych ziemian.

🔎 Prezentacja książki "Kolekcje przyrodnicze i gospodarcze innowacje - tradycja i nowoczesność. Pamięci Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej (1728-1800)" wydanej w grudniu 2021 r. przez Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu oraz. Instytut Historii Nauki im. L. i A. Birkenmajerów PAN. Omówiona zostanie geneza powstania publikacji oraz wybrane referaty. Dr hab. Iwona Arabas opowie o jednej z największych kolekcji przyrodniczych Europy z przełomu XVIII i XIX wieku.

Serdecznie zapraszamy!