Jesteś na stronie: Duch religijnej tradycji w oleodrukach - Wystawa w Mińsku na Białorusi

Duch religijnej tradycji w oleodrukach - Wystawa w Mińsku na Białorusi

Szukaj

Duch religijnej tradycji w oleodrukach - Wystawa w Mińsku na Białorusi

Środa
10
Czerwiec
2015

W roku 2013 Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu podpisało umowę o współpracy z Białoruskim Państwowym Muzeum Architektury Ludowej i Życia Codziennego w Oziercach k/Mińska. W ramach tej współpracy przygotowana została wystawa etnograficzna prezentująca oleodruki (obrazy z wizerunkami świętych) wybrane z liczącej ponad 300 pozycji kolekcji ciechanowieckiego Muzeum. Na ekspozycji pokazaliśmy 45 obrazów z II poł. XIX i pocz. XX w., przedstawiających wizerunki Boga, Matki Bożej, Żwiętej Rodziny oraz Świętych Pańskich, którzy swoim życiem nawiązywali do wzoru życia Chrystusowego m. in. św. Franciszka, św. Antoniego, św. Rocha, św. Agatę i innych. Na wystawie znalazły się też 22 obrazy (katolickie i prawosławne) ze zbiorów Muzeum w Oziercach.

Wystawa została otwarta 11 czerwca b.r. w nowoczesnym gmachu Narodowej Biblioteki Białorusi w Mińsku z udziałem Ambasadora RP , kierownictwa i pracowników Polskiego Konsulatu oraz Instytutu Polskiego, dyrekcji i pracowników Muzeum Architektury Ludowej w Oziercach, dyrekcji i pracowników Biblioteki Narodowej, dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, a także dyrekcji i pracowników Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog, w trzech wersjach językowych: w jęz. polskim, białoruskim, angielskim, który poza charakterystyką prezentowanych obrazów, zawiera informacje o Muzeum w Ciechanowcu, Muzeum w Oziercach oraz Bibliotece Narodowej w Mińsku. Wystawę w Mińsku można oglądać do 27 sierpnia br.

Wizyta na Białorusi była dobrą okazją do zapoznania się ze zbiorami i działalnością Muzeum Architektury Ludowej i Śycia Codziennego w Oziercach, Muzeum Historycznego w Mińsku, Narodowego Muzeum- Rezerwatu Historyczno-Kulturalnego "Nieśwież" (zamek - siedziba Rodu Radziwiłłów od XVI do pocz. XX w.) i Muzeum Adama Mickiewicza w Nowogródku.

Stanislaw Kryński

Kierownik Działu Etnograficznego

Delegacja pracowników Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Delegacja pracowników Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu z wizytą na Białorusi na zaproszenie Białoruski...

Delegacja pracowników Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu z wizytą na Białorusi na zaproszenie Białoruskiego Państwowego Muzeum Architektury i Życia Codziennego w Mińsku

Delegacja pracowników Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu z wizytą na Białorusi na zaproszenie Białoruski...
Duch religijnej tradycji w oleodrukach - Wystawa w Mińsku na Białorusi