3 listopada 2015 r. miał miejsce wernisaż wystawy czasowej pod tytułem "WSZYSTKO MA SWÓJ CZAS... ZEGARY KSIĘDZA JANA GROCHOWSKIEGO". Honorowym gościem był ks. kan. Jan Grochowski z Łomży, w otoczeniu licznego grona rodziny i przyjaciół, w tym księży diecezji drohiczyńskiej i łomżyńskiej. Nie zabrakło też gospodarzy ciechanowieckich parafii - ks. kanonika Tadeusza Kryńskiego - proboszcza parafii pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej i ks. Andrzeja Polakowskiego - proboszcza parafii pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny z Fatimy. A także ks. dr Zenona Czumaja - dyrektora Muzeum Diecezjalnego im. Jana Pawła II i Archiwum Diecezjalnego w Drohiczynie. W wernisażu również uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych na czele z panem Bogdanem Zielińskim - starostą wysokomazowieckim oraz mieszkańcy Ciechanowca. Uroczystość uświetnił występ pani Renaty Odorczuk z Czyżewa, która zaprezentowała własną poezję na temat czasu i przemijania.
Ksiądz kanonik Jan Grochowski urodził się 1 stycznia 1934 r. w Płonce Strumiance należącej do parafii Płonka Kościelna. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Łapach, po czym wstapił do Seminarium Duchownego w Łomży. Święcenia kapłańskie przyjął 26 grudnia 1958 r. z rąk biskupa Czesława Falkowskiego. W tymże roku jako wikariusz został skierowany na pierwszą parafię w Jeleniewie. Następnie sprawował posługę kapłańską w: Bargłowie, Łomży, Ostrowi Mazowieckiej i Kadzidle. W 1974 r. objął probostwo w Kuziach, a w latach 1989-2006 pełnił tę funkcję w Radziłowie. Podczas wieloletniej posługi kapłańskiej był między innymi: diecezjalnym referentem służby oltarza, duszpasterzem rodzin i ojcem duchownym dekanatu Myszyniec, duszpasterzem do spraw trzeźwości dekanatu Szczuczyn, był również członkiem Rady Kapłańskiej oraz Diecezjalnej Rady do spraw Ekonomicznych. 1 grudnia 1993 r. otrzymał godność Kanonika Honorowego Kapituły Katedry Łomżyńskiej.
Obecnie choć ks. Jan jest na emeryturze, to nie zwalnia tępa życia, nadal angażuje się w łomżyńskie sprawy społeczne, jest zaprzyjaźnionym duszpasterzem parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Piątnicy koło Łomży, a od blisko 10 lat oddaje się pasji tworzenia zegarów, czy jak to nazywa pani prof. Teresa Zaniewska "wykonywania nowych szat zegarom". To nietypowe hobby pielęgnowane każdego dnia dało owoc ponad tysiąca okazów. Wiele z nich trafiło do prywatnych zbiorów w różnych zakątkach Polski i świata. Zaś na wystawie indywidualnej pierwszy raz tykające arcydzieła księdza Jana były prezentowane wiosną 2009 roku na ekspozycji pod tytułem "Gdy zegar staje, czas idzie dalej... ks. Jana Grochowskiego artystyczna wizja zegara" zorganizowanej w Galerii N w Łomży. Od tego czasu zegary ks. Jana były eksponowane na wielu wystawach między innymi: w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, w Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, czy w Muzeum Diecezjalnym w Łomży, a teraz nadszedł czas na Muzeum Rolnictwa.
Na wystawie w ciechanowieckim muzeum można podziwiać ponad 300 różnorodnych zegarów w jesiennej, nostalgicznej aranżacji. Są prezentowane klasyczne, ociekające złotem i srebrem zegary stylizowane na kominkowe antyki i współczesne, kolorowe wariacje, za razem proste i eleganckie w formie. Są też zegary wykonane z balsy - drewna lżejszego od korka, które przybrały kształt wieży Eiffla, czy figur geometrycznych. Wiele zegarów upamiętnia różne wydarzenia z życia autora lub miejsca, które odwiedzał.
Wystawa będzie czynna do 9 grudnia br.
Serdecznie zapraszamy