Impreza zorganizowana na terenie Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu pod patronatem Burmistrza Ciechanowca, Marszałka Województwa Podlaskiego i Wojewody Podlaskiego.
Bogaty program imprezy już od godzin rannych przyciągał na teren Muzeum tłumy turystów.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Trójcy Przenajświętrzej, skąd ruszył przez miasto w kierunku Muzeum barwny korowód. Wozy chłopskie, bryczki, karoce w asyście jeźdźców , kapel, zespołów ludowych, licznie przybyłych gości , przemieszczały się ulicami Ciechanowca do Muzeum Rolnictwa. Zaprezentowały się m in. kapele i zespoły: „Klekociaki" z Bociek, „Kalina" z Żurobic, „Kłosy" z Ciechanowca, „Słoneczniki"z Siemiatycz, „Małe Podlasie" z Siemiatycz, „Laskowianki" z gminy Zambrów i „Łupinianki" z Łupienia.
Otwarcie imprezy nastąpiło symbolicznym przełamaniem 4 metrowej chałki wypieczonej w Piekarni „Kobus" w Ciechanowcu. Na stoiskach przed Muzeum 13 piekarń z całego regionu prezentowało swoje wyroby - bogaty asortyment chleba, bułki i rogale oraz różnorodne ciasta. Twórcy ludowi i rzemieślnicy prezentowali twórczość i wyroby. Były stoiska z miodem, piwem jałowcowym, babką ziemniaczaną, kiełbasą prosto z wędzarni. W skansenie przez cały czas w specjalnie wybudowanym piecu chlebowym wypiekano tradycyjny chleb wiejski.
Od rana trwał „Konkurs na wykonanie równianki "- układanej z kłosów zbóż, ziół, kwiatów, warzyw i owoców. Tradycyjną równiankę przygotowywały gospodynie, aby poświęcić ją w dniu święta Matki Boskiej Zielnej. Wykonano ok. 200 równianek, z których nagrodzono 90 a pozostałe wyróżniono.
W obrębie skansenu zaprezentowano tradycyjny obrzęd święcenia zwierząt. Ksiądz święcił przepędzane zwierzęta hodowane w obrębie Muzeum oraz przyprowadzone przez publiczność, w sąsiedztwie palącego się ogniska i figury św. Rocha, patrona pasterzy.
Głównym punktem programu Święta Chleba był tradycyjny obrzęd żniwny - pokaz tradycyjnych prac polowych i obyczajów z tym związanych. Zaprezentowano żęcie zboża sierpem, koszenie kosą, podbieranie zboża za koszącym, wiązanie snopów, zestawianie zboża. Następnie obrzęd ustawienia i zdobienia „przepiórki". Kulminacyjną częścią tego pokazu było „oboranie przepiórki". Polegało ono na tym, że żniwiarze - chłopcy przeciągali po rżysku, trzymając za nogi żniwiarkę - dziewczynę, obiegając na około ustawioną „przepiórkę". Po uformowaniu korowodu żniwiarze z pola przeszli do dworu - gdzie na ganku powitani zostali przez gospodarzy dożynek - Dorotę Łapiak - Dyrektora Muzeum Rolnictwa i Bogdana Zielińskiego - Starostę Wysokomazowieckiego - przekazując bochen chleba i wieniec dożynkowy.
Oficjalną część Święta Chleba zakończyło uroczyste wręczenie nagród: za najlepsze stoisko piekarnicze - puchary Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymali: Piekarnia ATZ z Czyżewa i Piekarnia „Kobus” z Ciechanowca. Puchar Wojewody Podlaskiego -Piekarnia „AWISTA" z Klukowa. Puchar Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podlaskiego otrzymał Andrzej Modzelewski z Woli Zambrowskiej. Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu Wysokomazowieckiego otrzymała Piekarnia „Okruszek" z Łomży a puchar Starosty Wysokomazowieckiego Piekarnia PSS z Bielska Podlaskiego.
Burmistrz Ciechanowca uhonorował uczestników Turnieju Sołectw pamiątkowymi statuetkami oraz wręczył nagrody w rozstrzygniętym konkursie „Wzorowa posesja 2006 r."
W drugiej części dnia realizowany był program „Studia Lata Radia Białystok”. W tej części wystąpiły zespoły: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Ostrowi Mazowieckiej, „True Color", „Rybcie znad Biebrzy", „Krywań" i „Brathanki".
Organizatorzy VI Podlaskiego Święta Chleba to: Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu, Starostwo Wysokomazowieckie, Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu, Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców.