W ostatnią niedzielę miesiąca, 29 kwietnia 2012 roku odbył się, po raz czternasty, Jarmark Świętego Wojciecha, impreza handlowo-artystyczna nawiązująca do dawnych, słynnych w bliższej i dalszej okolicy, ciechanowieckich jarmarków.
Korzystając z pięknej pogody, rzadkiej o tej porze roku, wielu mieszkańców Ciechanowca oraz turystów udających się na bardzo długi majowy weekend, spędziło ten świąteczny dzień w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu. Była to dobra okazja do towarzyskich spotkań, aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, a także - do zaopatrzenia się w wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego, oraz tradycyjnie na wiosnę - w nasiona warzyw i kwiatów, sadzonki zielone, cebulki kwiatów i żywe rośliny.
Współorganizatorem Jarmarku Świętego Wojciecha było, podobnie jak w latach ubiegłych Nadleśnictwo Rudka, którego stoiska handlowe i tematyczne oraz punkty konsultacyjne cieszyły się ogromnym uznaniem wśród zwiedzających. W ramach obchodów Święta Lasu, która to uroczystość w naturalny sposób wplotła się w Jarmark świętego Wojciecha Nadleśnictwo Rudka zaproponowało zgromadzonym widzom szereg atrakcji. Dla najmłodszych najważniejsze było rozstrzygnięcie konkursu Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę, starsi delektowali się występem Chóru Polskiej Pieśni Narodowej z Bielskiego Domu Kultury, dla wszystkich ciekawostką była prezentacja psów myśliwskich oraz pokazy wabienia i sokolnictwa.
Wartościowym uzupełnieniem bloku atrakcji ekologiczno-przyrodniczych były przygotowane przez Nadleśnictwo Rudka ekspozycje plenerowe: Parada puszcz - wystawa fotograficzna leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku (przed pałacem) oraz zlokalizowane w sąsiedztwie wystawy leśnej instalacji przestrzennej autorstwa Marka Chowańca. W pałacu, na sali wystaw czasowych, Białostockie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych zaprezentowało prace plastyczne o tematyce przyrodniczej.
O całościową oprawę muzyczną Jarmarku Świętego Wojciecha zadbał ciechanowiecki zespół Kłosy, poszerzający z imprezy na imprezę swój repertuar i możliwości wolkalno-instrumentalne. Do programu artystycznego włączyły się również bardzo aktywnie ciechanowieckie dzieci i młodzież ze Szkoly Podstawowej im. Mikołaja Kopernika, które zaprezentowały możliwości ekologicznego przetworzenia wykorzystanych opakowań na bardzo atrakcyjną odzież.
Ciechanowiecka impreza, mająca swoje korzenie w odległej historii oraz lokalnej kulturze i tradycji, pozwoliła zwiedzającym na chwilę relaksu po ciężkiej, codziennej pracy. Dzięki bezinteresownej pomocy wielu osób i instytucji Jarmark Świętego Wojciecha interesująco wpisał się w inaugurację tegorocznego bardzo dęugiego majowego weekendu, ukazując (po raz kolejny) żywotność lokalnej tradycji i zachęcając do spędzenia przerwy w długiej podróży do Białowieży, czy nad Wielkie Jeziora w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.
Niedziela
29
Kwiecień
2012