Obiekt młyna wodnego w Ciechanowcu jest najjaśniejszym przykładem schyłku drewnianej epoki przemysłowej, którego główne urządzenia napędowe wykonano z drewna. Młyn charakteryzuje się wyjątkowo piękną i proporcjonalną architekturą, która wyróżnia się ciekawym detalem, co w przypadku budynków przemysłowych o podobnej funkcji i skali zdarzało się rzadko. Duzy wpływ na wyjątkowość młyna ma jego malownicze położenie.
Pełną sprawność techniczną młyna zyskano dzięki przeprowadzonej w sierpniu 2012 roku, konserwacji i rekonstrukcji głównych urządzeń młyńskich. Prace dofinansowane zostały ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W ramach zadania została wykonana rekonstrukcja koła wodnego z łożem i drewnianą paleczno-wrzecionowatą przekładnią. Wykonano konserwację wszystkich elementów mechanizmu młyna zgodnie z klasami występowania zagrożenia biologicznego.
Najważniejszym i najtrudniejszym mechanizmem do konserwacji było śródsiębierne koło wodne. Konserwacja poprzedzona była inwentaryzacją mechanizmu zawierającą rysunki wykonawcze poszczególnych elementów. Wykonano elementy z uwzględnieniem właściwości higroskopijnych drewna w celu przeprowadzenia konserwacji ciśnieniowej, a następnie je zmontowano. Zalecenia i rodzaj impregnatów opracowano przy wspó łpracy z Wydziałem Technologii Drewna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pod kierunkiem prof. dr hab. Krzysztofa Krajewskiego. Konserwacja ciśnieniowa nasyciła impregnatem cały przekrój elementu - zastosowano tę metodę ze względu na stałe przebywanie koła napędowego w środowisku wodnym.
Działania konserwatorskie miały na celu uruchomienie mechanizmów wodnych, co w znacznym stopniu uatrakcyjnia ekspozycję. W młynie możemy zobaczyć prócz działąjcych mechanizmów napędzanych siłą wody, wystawą o ujednoliconej tematyce związanej z tradycyjnym i przemysłowym przemiałem zboża wzbogaconą planszami, które w sposób obrazkowy przedstawiają historię młynarstwa. Dzięki temu prowadzone tu dotychczas lekcje muzealne staną się atrakcyjniejsze.
Środa
05
Wrzesień
2012