14 czerwca 2017 roku w sali wystaw czasowych w pałacu otwarta została wystawa pt. „Białoruska Ikona Ludowa”, którą przygotowano w ramach umowy o wzajemnej współpracy pomiędzy Muzeum Rolnictwa a Białoruskim Państwowym Muzeum Architektury Ludowej i Życia Codziennego w Mińsku.
Na wystawie prezentowane są ikony ludowe z wizerunkami Batki Boskiej, Jezusa Chrystusa, Świętego Mikołaja Cudotwórcy, Świętej Barbary Męczennicy oraz Świętego Ustyliana (Styliana) z charakterystyczną dla białoruskich ikon jaskrawą barwą i roślinnym ornamentem. „Napisane” zostały w XIX i na początku XX wieku i pochodzą głównie z terenu wschodniego i zachodniego Polesia.
Ikona w wyposażeniu wiejskiego domu była częścią środowiska kulturowego chłopów, które zanikło w rezultacie rewolucyjnych wydarzeń 1917 roku. Białoruskie ikony ludowe „napisane” są w ramach ogólnie przyjętych prawosławnych kanonów. Opierając się na określonych archetypach kanonicznych, przekazywały one emocje, uczucia i sympatie samego ikonografa.
W uroczystości otwarcia wystawy udział wzięli: dyrektor Muzeum w Mińsku Edward Bogdanowicz z grupą pracowników, Michaił Rybakov – Radca Kulturalny Ambasady Białorusi w Warszawie, Robert Tyszkiewicz – Poseł na Sejm RP, Anatol Wap – Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku wraz z pracownikami Departamentu, Leszek Gruchała – Wicestarosta Wysokomazowiecki, Mirosław Reczko - Burmistrz Ciechanowca, duchowni prawosławni z Siemiatycz, Topilca i Ciechanowca, pracownicy instytucji kultury oraz turyści.
Grupa młodzieży z Parafii Prawosławnej Świętego Mikołaja Cudotwórcy w Topilcu uświetniła uroczystość otwarcia spektaklem pt. „I dzwonów już nie ma”.
Wystawę można zwiedzać codziennie w godzinach pracy Muzeum. Ekspozycja będzie czynna do 10 sierpnia br.