Jesteś na stronie: Wernisaż "Narodowa Sztuka Białoruska"

Wernisaż "Narodowa Sztuka Białoruska"

Szukaj

Wernisaż "Narodowa Sztuka Białoruska"

Poniedziałek
28
Sierpień
2017

28 sierpnia o godzinie 12.00 w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbędzie otwarcie wystawy pt. "Narodowa Sztuka Białoruska" pochodząca ze zbiorów Muzeum Starożytnej Kultury Białoruskiej Narodowej Akademii Nauk Białorusi.

Zaprezentowane na wystawie obrazy i dzwony pozwolą nam dowiedzieć się o rozwoju sztuki sakralnej na ziemiach białoruskich w XVIII – XIX w., która przyciąga różnorodnością tematów i form.

Zobaczymy wizerunki różnych chrześcijańskich świętych, także utwory, które ilustrują sceny z Pisma Świętego, liczne opcje wcielenia Matki Bożej – Matka Boska Częstochowska, Matka Boża Ostrobramska, Matka Boska Budslauska i inne. Dla białoruskiej sztuki sakralnej tego typu charakterystyczna jest obecność wielu prądów artystycznych, między innymi "sztuki naiwnej", charakteryzująca się twórczością artystów-samouków.

"Narodowa Sztuka Białoruska" – jest to pewna kontynuacja poprzedniej wystawy - "Białoruska Ikona Ludowa", która odbyła się w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu dzięki aktywnej współpracy z Białoruskim Państwowym Muzeum Architektury Ludowej i Życia Codziennego w Mińsku.

Ze względu na popularność białoruskich wystaw w Ciechanowieckim Muzeum, po raz kolejny mamy okazję zobaczyć przepiękną sztukę sakralną, pochodzącą z zabytkowych kościołów na terenie Białorusi.

Wystawa "Narodowa Sztuka Białoruska" potrwa od 28 sierpnia do 24 września 2017 roku, na którą serdecznie zapraszamy!