Jesteś na stronie: "Ciechanowiecki Rocznik Muzealny" tom II

Rok wydania: 2006r
Cena: 16zł
Dostępność: dostępna

W pierwszych dniach stycznia 2007 roku ukazał się II tom Ciechanowieckiego Rocznika Muzealnego, poświęcony pamięci mgr Kazimierza Uszyńskiego (1931 – 2006), twórcy i wieloletniego dyrektora Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka.
Podobnie jak w pierwszym tomie, na łamach Ciechanowieckiego Rocznika Muzealnego, obok pracowników merytorycznych Muzeum Rolnictwa, swoje publikacje zamieścili regionalni badacze, oraz współpracujący na co dzień z ciechanowiecką placówką naukowcy.
Tematyka zamieszczonych publikacji jest bardzo różnorodna: od historii regionu poczynając, poprzez biografie, folklor podlasko – mazowiecki, problematykę związaną z ochroną dziedzictwa kulturowego oraz ekologią i racjonalnym wykorzystaniem środowiska przyrodniczego, aż do prezentacji wspomnień i materiałów źródłowych dotyczących historii Podlasia.
W II tomie Rocznika został zachowany układ dzielący prezentowane teksty na: Muzealia – Ksiądz Krzysztof Kluk, Dawniej i dziś, Biografie – Noty biograficzne i Varia, ale pojawiły się też nowe rozdziały: Studia źródłoznawcze, Sprawozdania, Z żałobnej karty.

I. Muzealia – ksiądz Krzysztof Kluk:

Kazimierz Uszyński, Muzealnictwo skansenowskie szansą dla zabytkowego budownictwa drewnianego.
Piotr Górski, Piotr Kiersnowski, Norbert Tomaszewski, Dział Tradycji Zielarskich i „Ogród roślin zdatnych do zażycia lekarskiego” przy Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Związki ks. Krzysztofa Kluka (1739 – 1796) z medycyną i farmacją klasztorną.
Adam Wołk, Rośliny przyprawowe w dziełach ks. Krzysztofa Kluka.
Zbigniew Wójcik, Księdza Krzysztofa Kluka opis parafii ciechanowieckiej z 1791 roku.
Krzysztof Kluk, STAN Kościoła Ciechanowieckiego, w Diecezyi Łuckiey, w Dekanacie Drohickim: pod Rządem Nayczulszego Pasterza, Jaśnie Wielmożnego Adama Stanisława NARUSZEWICZA, Łuckiego i Brzeskiego Biskupa; Orderów Polskich Kawalera: na Wizycie Dziekańskiey podany. Dnia [wakat] Roku 1791, (oprac. Z. Wójcik).

II. Dawniej i dziś:

Marek Żero, Majątek Dołubowo. Tradycje historyczne i osoby z nim związane od XV wieku do 1944 roku.
Grzegorz Jakubik, Środki roślinne stosowane przeciwko pasożytom zewnętrznym u zwierząt mięsożernych. Przegląd literatury XIX i XX wieku.
Monika Ilczuk, Więziotwórcza rola pamięci zbiorowej mieszkańców wsi drobnoszlacheckich i chłopskich na Podlasiu. Zarys problematyki.
Marek Wiśniewski, Lokomobile parowe w zbiorach Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

III. Studia źródłoznawcze:

Janusz Porycki, Rejestry poborowe z XVI – XVII wieku jako źródło do badań demograficzno – społecznych (na przykładzie parafii Winna Poświętna).
Rejestr pogłównego z 1662 roku z terenu parafii Winna Poświętna powiatu drohickiego województwa podlaskiego, (oprac. J. Porycki).
Grzegorz Ossoliński, Spis rzeczy kuchennych i stołowych podlaskiej siedziby ziemiańskiej w pierwszej połowie wieku XVIII.
Regiestr oddanych rzeczy rożnych y Statkow do kuchni należących P Józefowi Szymanskiemu kuchmistrzowi ??? 27 Junij we dworze Kobachowskim zostającemu A 1721, (oprac. G. Ossoliński).

IV. Biografie – noty biograficzne:

Grzegorz Ossoliński, Tomasz Konstanty Ossoliński (1716 – 1782).
Olga Tomaszewska, Norbert Tomaszewski, Wilhelm Hickman – kupiec, podróżnik, szpieg?
Mirosław Kleczkowski, Senator Jan Stypuła – człowiek który wyprzedził czasy w których żył.

V. Varia:

Edward Wojtkowski, Wspomnienia z lat wojny 1939 – 1945 oraz przeżycia mojej rodziny w Związku Sowieckim (oprac. N. Tomaszewski).
Józef Włodek, Pamiętniki historyczne, t. I: Dzieje zagłady ziemiaństwa polskiego południowo – zachodniej Białostocczyzny w latach 1939 – 1944, Ciechanowiec 2005, ss. 383, (oprac. A. Cz. Dobroński).

VI. Sprawozdania:

Sprawozdanie merytoryczne z działalności Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu za 2005 rok.

VII. Z żałobnej karty:

Kazimierz Uszyński (1931 – 2006), (oprac. O. N. Tomaszewscy).

Ciechanowiecki Rocznik Muzealny Tom II - Spis Treści