Jesteś na stronie: Ciechanowiecki Rocznik Muzealny – Tom V

Cena: 28zł
Dostępność: dostępna

Cena obejmuje dwa tomy

Pod koniec 2009 roku ukazał się V tom „Ciechanowieckiego Rocznika Muzealnego”. W dwóch zeszytach zawarto publikacje pracowników i osób współpracujących z „Rocznikiem” (zeszyt 1) oraz materiały z sesji naukowej poświęconej ks. K. Klukowi, odbytej w dniach 12-13 września 2009 roku (zeszyt 2).
Na łamach zeszytu nr 1 „Rocznika” zamieszczono 16 artykułów naukowych i publikacji źródłowych oraz sprawozdanie z działalności Muzeum Rolnictwa w 2008 roku, o łącznej objętości 306 stron. W zeszycie nr 2 znalazło się sprawozdanie z sesji naukowej poświęconej ks. K. Klukowi oraz 19 artykułów – referatów i komunikatów wygłoszonych w czasie jej trwania, o łącznej objętości 242 stron.
Autorami i współautorami opracowań opublikowanych w V tomie „Rocznika”, obok pracowników Muzeum Rolnictwa (7 osób), byli badacze z zewnątrz (24 osoby), zarówno ci, którzy od wielu lat współpracują z Muzeum Rolnictwa, jak też uczestnicy sesji poświęconej ks. K. Klukowi.
Zawartość obu zeszytów V tomu „Ciechanowieckiego Rocznika Muzealnego” przedstawiamy poniżej:
Zeszyt 1:

I. DAWNIEJ I DZIŚ

Karol Kucharski, Kazimierz Pułaski – bohater dwóch narodów
Norbert Dariusz Tomaszewski, Echa konfederacji barskiej (1768-1772) na ziemi łomżyńskiej
Janusz Panasiewicz, Ks. Krzysztof Kluk kluczem do badania stanu rolnictwa w dobrach ks. Staszica
Andrzej Tyszka, Wojciech Bogumił Jastrzębowski

II. BADANIA TERENOWE

Jarosław Szewczyk, Uwagi o tematyce pieców i kominów w staropolskim piśmiennictwie XVI-XVIII wieku, na tle okresów późniejszych
Anna Uszyńska, Muzea skansenowskie szansą na zachowanie wartości kulturowej wiejskiej architektury drewnianej na południowo-zachodnim Podlasiu
Roman Świerżewski, Obrazki z wiejskiego urzędu. Urząd Gminy w Bogutach-Piankach w dwudziestoleciu międzywojennym

III. STUDIA ŹRÓDŁOZNAWCZE

Ks. Witold Jemielity, Dekanaty: bielski, brański i drohiczyński w latach 1799–1807
Ks. Zbigniew Rostkowski, Dzieje obrazu i kultu Matki Bożej Ciechanowieckiej
ks. Zenon Czumaj, „Księga Łask” ze Sterdyni. Łaskami słynący obraz Matki Bożej Szkaplerznej w Sterdyni i związany z nim kult

BIOGRAFIE

Grzegorz Ossoliński, Wiktor Ossoliński (1790–1860)
Alicja Dybowska, Wspomnienia o moim Ojcu Czesławie Dybowskim (1927-1999)
Antoni Mosiewicz, Wojenne losy Henryka Łapiaka i Stanisławy Łapiak z d. Miliszkiewicz z Ciechanowca

IV. MUZEALIA

Krystyna Niewiarowska-Bogucka, Malarstwo Ignacego Pieńkowskiego w zbiorach Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
Robert Sikorski, Czy nadchodzi zmierzch muzealnictwa?
Marek Wiśniewski, Zbiory Działu Techniki Rolniczej Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

V. SPRAWOZDANIE

Sprawozdanie merytoryczne z działalności Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu za 2008 rok.
Zeszyt 2:
Sesja naukowa pt. Ksiądz Jan Krzysztof Kluk (1739-1796). Życie i dorobek naukowy, 12-13.09.2009.

I. Sprawozdanie

Norbert Dariusz Tomaszewski, Sprawozdanie z sesji naukowej pt. „Ksiądz Jan Krzysztof Kluk (1739-1796). Życie i dorobek naukowy”. Ciechanowiec, 12-13.09.2009.

II. Rośliny

Krystyna Suchorska-Tropiło, Ewelina Pióro-Jabrucka, Ksiądz Krzysztof Kluk – wielki polski botanik i florysta
Piotr Górski, Współpraca ks. Krzysztofa Kluka (1739-1796) z księżną Anną Jabłonowską (1728-1800): Miscellanea farmaceutyczne
Kazimiera Pastusiak, Określenia zoonimiczne w nazwach roślin wybrane z „Dykcyonarza roślinnego” Krzysztofa Kluka
Adam Wołk, Troska w zakresie ochrony przyrody oraz plonów u ks. Krzysztofa Kluka

III. Zwierzęta

Henryk Kobryń, Słownictwo anatomiczne w dziele ks. Krzysztofa Kluka pt. „Zwierząt domowych i dzikich osobliwie kraiowych historyi naturalnej początki i gospodarstwo....”.
Grzegorz Jakubik, Metody zwalczania chorób zakaźnych zwierząt wg Krzysztof Kluka

IV. Rzeczy kopalne

Jan Parafiniuk, Ksiądz Krzysztof Kluk prekursorem geologii gospodarczej w Polsce
Henryk Jankowski, Ignacy Sochacki, Uwagi i refleksje na temat dzieła ks. Krzysztofa Kluka pt. „Rzeczy kopalnych osobliwie zdatnieyszych szukanie, poznanie i zażycie”
Ewa Lewandowska, Zbigniew Wójcik, Problematyka wód w „Rzeczach kopalnych” ks. Krzysztofa Kluka

V. Mowa (Język)

Irena Maryniakowa, Mowa ludności Ciechanowca i okolicy dawniej i dziś
Dorota Krystyna Rembiszewska, Leksyka związana z realiami wiejskimi w pracy Krzysztofa Kluka „O roślinach”
Konrad Kazimierz Szamryk, O potrzebie badań nad językiem pism Krzysztofa Kluka

VI. Biografia (Życie)

Janusz Porycki, Ksiądz Krzysztof Kluk – proboszcz parafii Winna-Poświętna w latach 1767–1770.
Tomasz Jaszczołt, Zachowana książka z księgozbioru ks. Krzysztofa Kluka
Norbert Dariusz Tomaszewski, Sesje naukowe PAN poświęcone osobie i dorobkowi naukowemu ks. Krzysztofa Kluka zorganizowane w Ciechanowcu (1973–1999).
Zbigniew J. Wójcik, Nowe materiały do biografii ks. Krzysztofa Kluka, proboszcza ciechanowieckiego
Adam Czesław Dobroński, Legenda ks. K. Kluka

VII. Rośliny (Uzupełnienie)

Piotr Górski, Rozwój myśli farmakognostycznej Tabernaemontanusa (1588) i Syreniusza (1613) przez A. Sebę (1734) i K. Kluka (1786)

Ciechanowiecki Rocznik Muzealny Tom V zeszyt 1 - Spis Treści
Ciechanowiecki Rocznik Muzealny Tom V zeszyt 2 - Spis Treści

*Muzeum nie prowadzi sprzedaży wysyłkowej wydawnictw poza granicami kraju.