Jesteś na stronie: Podwaliny. Drewniane domy Podlasia i ich mieszkańcy

Rok wydania: 2018r
Cena: 50zł
Dostępność: brak

Książka w której przedstawiono historię dwudziestu drewnianych historycznych obiektów, głównie domów mieszkalnych ale też budynków gospodarczych takich jak młyny czy wiatraki, położonych w różnych zakątkach wojewówdztwa podlaskiego, od okolic Bielska Podlaskiego aż po Puńsk przy litewskiej granicy. Autorka opisy uzupełniła opowieściami właścicieli, których losy splotły się z historią drewnianych domów. Czasem były to związki wielopokoleniowe, w innych przypadkach krótkie, kilkunasto- lub kilkuletnie. Pierwsze są zapisem okoliczności i warunków dawnego życia, drugie opowieściami o przyczynach zakupu starego drewnianego domu, sposobach przeprowadzenia remontu, czy renowacji historycznych przedmiotów.
Urodę drewnianego budownictwa prezentuje blisko 200 fotografii. Współczesne zdjęcia rejestrują aktualny stan budynków, historyczne fotografie, wydobyte z rodzinnych albumów mieszkańców, pokazują ich dawny wygląd, a czasem też portrety wcześniejszych właścicieli.
Wydawcą jest Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, które od 14 lat organizuje Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim. Opisane w książce budynki zostały wybrane spośród nagrodzonych w tym konkursie.

Magdalena Stopa, historyk sztuki i dziennikarka, od 4 lat mieszkanka małej wsi Dziecinne w gminie Boćki, na Podlasiu. Jest autorką m.in. trzytomowego cyklu "Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy" oraz książek "Przed wojną i pałacem", "Rzemieślnicy warszawscy", "Kapliczki warszawskie","Jerzy Staniszkis. Architekt" oraz laureatką dwóch Nagród KLIO (2015, 2016), Nagrody Literackiej m.st. Warszawy (2011) oraz Nagrody im. Witolda Hulewicza (2013).

ISBN 978-83-62374-26-7
format 210 x 260 mm
123 strony
okładka – miękka z głębokimi zakładkami
oprawa klejona

*Muzeum nie prowadzi sprzedaży wysyłkowej wydawnictw poza granicami kraju.