Dnia 7 czerwca 2024 r. w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu odbyła się sesja popularnonaukowa „Podlaskie zioła”. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji jubileuszu 40-lecia muzealnego ogrodu roślin leczniczych.
Ogród roślin zdatnych do zażycia lekarskiego został otwarty 23 czerwca 1984 r., w tym samym czasie powstał także w muzeum Dział Tradycji Zielarskich. Inicjatorem i pomysłodawcą był właściciel miejscowej apteki, farmaceuta i zielarz, mgr Leon Chochlew, który swoją zielarską pasją zaraził dyrektora muzeum, Kazimierza Uszyńskiego.
Ogród, inspirowany Dykcyonarzem roślinnym księdza Kluka, szybko zdobył rozgłos i uznanie, został m.in. uhonorowany nagrodą drugiego stopnia w prestiżowym konkursie na muzealne wydarzenie roku 1984. Od tego czasu jest dostępny dla osób zwiedzających muzeum o każdej porze roku. Można tu obejrzeć blisko 300 gatunków roślin leczniczych, polecanych przez księdza Kluka w wieku XVIII, ale także używanych w dzisiejszej fitoterapii. W dziale zielarskim odbywają się także zajęcia edukacyjne, organizowane są konferencje, imprezy i konkursy dla miłośników roślin i ziół. W sąsiedztwie ogrodu można zwiedzić wystawę Tradycje zielarskie, a od kilku lat także ekspozycję poświęconą historii bartnictwa i pszczelarstwa oraz ogród roślin przyjaznych owadom.
W czasie jubileuszu mięliśmy okazję spotkać się z wieloma sympatykami i przyjaciółmi muzealnego działu zielarskiego. Powitania gości przybyłych na uroczystość dokonała pani Anna Wiśniewska, zastępca dyrektora muzeum, która w sposób szczególny podziękowała wieloletniej pracownicy Działu Tradycji Zielarskich, pani Annie Marczuk, która pracowała w ogrodzie roślin leczniczych od momentu jego powstania aż do zeszłego roku, kiedy przeszła na emeryturę.
W trakcie sesji Podlaskie zioła wygłoszonych zostało sześć referatów. Pani Teresa Grużewska, starszy kustosz Muzeum Przyrodniczego – Dwór Lutosławskich w Drozdowie, mówiła o zdrowotnych walorach mniszka lekarskiego. Pan dr Mirosław Angielczyk, właściciel firmy Dary Natury w Korycinach, swoje wystąpienie poświęcił dzikim roślinom jadalnym, które niegdyś służyły ludziom jako pokarm głodowy, a dziś odkrywamy na nowo ich cenne właściwości. Dr Ewa Pirożnikow podjęła się odpowiedzi na pytanie, czy jedzenie dzikich roślin jest zdrowe.
Prof. Iwona Arabas z Instytutu Historii Nauki PAN przedstawiła słuchaczom dzieje siemiatyckiej przyrodniczej kolekcji księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej, natomiast mgr inż. Piotr Kiersnowski, kustosz Muzeum Rolnictwa, mówił o czarcikęsiku Kluka, obecnie bardzo rzadkim gatunku rośliny, w kontekście ochrony przyrody i zachowania bioróżnorodności. Sesja referatowa zakończyła się w muzealnym ogrodzie wystąpieniem mgr Doroty Gnatowskiej, kierownika Działu Tradycji Zielarskich, która oprowadziła uczestników spotkania po ogrodzie oraz opowiedziała o jego historii i rosnących tu roślinach zdatnych do zażycia lekarskiego.
Jubileuszowe spotkanie zakończone zostało walnym zebraniem Towarzystwa Naukowego Societas Scientiarium Klukoviana et Jablonovianae.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przyjęły nasze zaproszenie na jubileusz, a szczególne podziękowania kierujemy w stronę prelegentów, którzy przygotowali i wygłosili bardzo interesujące referaty. Mamy nadzieję, że muzealny Ogród roślin zdatnych do zażycia lekarskiego nadal będzie ciekawił i przyciągał do nas osoby zainteresowane ziołolecznictwem.
fot. Monika Garalowska, Bogdan Krawczuk