Tradycyjnie od ponad 30 lat pierwsza sobota i niedziela Adwentu upłynęła w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kulka w Ciechanowcu przy dźwiękach instrumentów pasterskich, w tym tradycyjnej, podlaskiej ligawki. W dniach tych odbył się XXXII już Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego. Na Konkurs przybyło 161 wykonawców z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Podhala, Beskidu Śląskiego, Podlasia, Mazowsza, Kurpi i okolic Janowa Lubelskiego.
Pierwszy dzień Konkursu to przesłuchania uczestników w dwóch kategoriach wiekowych - dzieci i dorośli, oraz w kategoriach: gry na ligawce, trombicie, bazunie, rogu i innych instrumentach pasterskich. Wśród dorosłych, w najstarszej Konkursowej kategorii gry na ligawce, jury Konkursu po raz kolejny przyznało dwie równorzędne nagrody: Andrzejowi Klejzerowiczowi z Ciechanowca i Rafałowi Gałaguzowi z Wieski. W grze na trombicie był już tylko jeden zwycięzca - Jan Kubik z Krościenka, w kategorii gry na bazunie wygrał Ludwik Choszcz ze Sznurków na Kaszubach, na rogu pasterskim najlepiej zagrał Tadeusz Rucki z Koniakowa, a na innych instrumentach Stanisław Czawus z Mińska na Białorusi. Wśród dzieci najlepsza w grze na ligawce okazała się Marta Adamowicz z Drohiczyna, a Maria Salamon z Krościenka wykazała się mistrzostwem w grze na trombicie i na rogu pasterskim. Na bazunie najlepiej zagrał Damian Makowski z Goręczyna, a nagrodę za grę na innych instrumentach pasterskich otrzymał Justinas Żidonis z Kowna.
W drugim dniu Konkursu, po mszy świętej w kościele pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu, celebrowanej przez Duchowego Patrona Konkursu Ordynariusza Diecezji Drohiczyńskiej Biskupa Antoniego Dydycza, odbyło się podsumowanie Konkursu, odczytanie protokołów oraz wręczenie nagród. Nagrody Laureatom Konkursu wręczali pan Walenty Korycki - wicemarszałek Województwa Podlaskiego, pan Jacek Piorunek - członek Zarządu Województwa Podlaskiego, pan Anatol Wap - dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pani Dorota Łapiak - dyrektor Muzeum Rolnictwa. Widzowie w tym dniu mogli wysluchać koncertu w wykonaniu zespołu Hucułów z Putiły na Ukrainie "Karpatska Taystra" oraz folkowego zespołu "Chudoba" z Wrocławia.
Patronaty honorowe nad Konkursem sprawowali Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Podlaski i Marszałek Województwa Podlaskiego. Konkurs został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.