W dniu 22 czerwca w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka miał miejsce festyn rodzinny - Odpust na Św. Antoniego.
Już przy głównym wejściu do Muzeum - na gazonie przed pałacem wszystkich goŚci witał plac zabaw z dmuchanymi zjeżdżalniami, innymi zabawami pneumatycznymi i przejażdżki na kucykach.
Tego dnia wygon na Skansenie "A" zamienił się w estradę, na której pierwsze skrzypce zagrali: kapela Kłosy, Zespół Tańców Narodowych działający pod kierunkiem Mirosława Szymańskiego w Ciechanowieckim Ośrodku Kultury i Sportu, uczniowie Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Ciechanowcu, których do występu teatralno-wokalnego przygotowała Jolanta Koziarska-Drewnowska, Zespół Akwarele ze Szkoły Podstawowej pod batutą Jacka Dudka, przedszkolaki z miejscowego Przedszkola z opiekunkami - Agnieszką Wasilewską i Martą Mazur oraz urozmaicony występ młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu.
Oprócz uzdolnionych młodych artystów, na scenie wystąpił gość specjalny - Zespół Pieśni i Tańca Bychlewianka z Bychlewa, prezentując tradycyjny repertuar muzyczny oraz przepiękne stroje regionalne.
Specjalnie dla najmłodszych Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi zaprezentował magiczny spektakl p.t. Fintikluszki-folkowe okruszki. Bogactwo uniwersalnej mądrości ludowej ukazane zostało przy pomocy ciekawej formy teatru lalek, tradycyjnych zabawek i porywającej muzyki.
Późniejsze godziny festynu umilały koncerty Warszawskiej Kapeli z Targówka z piosenkami retro i szlagierami podwórkowymi oraz artystyczny występ Zespołu Cygańskiego Krystiano&Romen.
Natomiast Grupa Locomotora z Krakowa wśród baniek i konfetti przeniosla widzów w kolorowy świat żonglowania, wygłupów i błazenady, zabaw na szczudłach i monocyklu. Specjalnie dla najmłodszych przybył z nimi nadzwyczaj psotny i szalenie wesoły Clown.
Zagroda drobnoszlachecka stała się areną zmagań dorosłych i dzieci w dyscyplinach wymagających szybkości, zręczności i sprytu. Najmłodsi z pomocą rodziców konkurowali wrzucając kolorowe kółeczka na pal, a starsi ścigali się (niektórzy nawet z deszczem!) w lnianych workach lub skakali na skakance, inni grali w gumę. Największym wyzwaniem okazał sie konkurs piłowania drewna. Ogromnym powodzeniem cieszyła się piramida kolorowych puszek, które strącane były przez rzut woreczkami z grochem. Najprostsza konkurencja - przeciąganie liny gromadziła do zabawy całe rodziny. Każda osoba biorąca udział w zabawach otrzymała nagrodę. Wśród tradycyjnych zabaw nie mogło zabraknąć toczenia fajerki. Dla wielu dorosłych okazało się to nie lada wyzwaniem, ale dając ponieść się wspomnieniom z dzieciństwa i zabawie bawili się przy tym równie dobrze, jak dzieci.
Na tradycyjnym wiejskim odpuście nie mogło zabraknąć dziada odpustowego przebywajacego przy kościele. Ten żebrak i samotny pielgrzym podróżował od wsi do wsi prosząc o jedzenie. Darzony był szacunkiem przez wszystkich, posiadał niesłychany talent gawędziarski. W zamian za jałmużnę modlił się w intencji darczyńcy. Dopełnienie odpustu stanowiły stragany odpustowe z zabawkami, balonami, łakociami, rękodziełem oraz wata cukrowa.
Jak na każdej imprezie plenerowej w ciechanowieckim skansenie można było uczestniczyć w pokazach codziennych prac i rzemiosł tradycyjnych. Prezentowaliśmy wyplatanie koszy, obróbkę ziarna, tkanie na krosnach, ciosanie bala, wyrób desek i toczenie drewna na tokarce nożnej. Dużym powodzeniem cieszył się pokaz wyrobu masła i śmietany, ponieważ zaraz po uzyskaniu gotowego produktu można było go skosztować. Placki ziemniaczane i drożdżowe, które smażone były w dworku drobnoszlacheckim z Zarąb jedzone z piwem jałowcowym lub naparami ziołowymi to smaki dzieciństwa i wyjątkowe wspomnienie z wizyty w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.
Odpust na Ś.w. Antoniego zakończyła zabawa na dechach przy muzyce zespołu Krzysztofa Koca z Ciechanowca.
Składamy serdeczne podziękowania sponsorom festynu:
Bank Spółdzielczy w Ciechanowcu
Spółdzielnia Rolniczo-Spożywcza Jedność w Ciechanowcu
Mewodlew - Roman Murawski z Ciechanowca
Primag Zakład Usługowy - Danuta Kiliszek z Ciechanowca
Marian Leszczyński z Ciechanowca
Pracownia Witraży "Witraże" - Wiera i Roman Godlewscy z Ciechanowca
Kwiaciarnia - Anna Kozłowska z Ciechanowca
Kantor wymiany walut - Antoni Miliszkiewicz z Ciechanowca
Styl Pro Usługi Foto-Video - Wojciech Pietraniuk z Ciechanowca
Ośrodek Szkolenia Kierowców Markiz w Ciechanowcu