W niedzielę 24 kwietnia 2016 r. na terenie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbyła się pierwsza w tym roku impreza plenerowa czyli Jarmark Świętego Wojciecha.
Na gości, którzy odwiedzili w tym dniu nasze Muzeum, czekały liczne stoiska ogrodnicze, rękodzielnicze oraz z przysmakami kuchni podlaskiej.
Przez cały czas trwania imprezy odbywały się występy zespołów ludowych, folklorystycznych oraz dziecięcych i młodzieżowych. Na scenie przed pałacem wystąpiła Kapela KŁOSY z okolic Ciechanowca, Chór z Klubu Seniora JESIEŃ, działający przy Siemiatyckim Ośrodku Kultury oraz śpiewak ludowy Henryk Kulesza, znany ze swojej miłości do Kurpiowszczyzny.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ciechanowcu, pod kierunkiem pani Doroty Koc i pani Hanny Kordulskiej, zaprezentowali interesujący pokaz mody ekologicznej.
Dużym zainteresowaniem widzów cieszył się konkurs "Drzewo Mądrości", przygotowany przez pracowników Nadleśnictwa Rudka, w którym uczestnicy mogli liczyć na atrakcyjne nagrody.
Członkowie Stowarzyszenia Strzelców Kurpiowskich przygotowali opowieści o bartnictwie, w trakcie których zaprezentowali m.in. leziwo czyli podwójny sznur spleciony z konopi i łyka, z dowiązaną deseczką do siedzenia, służący bartnikowi do wchodzenia na drzewo.
Gromkie brawa za pokaz tańców ludowych otrzymały dzieci i młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca działającego przy Ciechanowieckim Ośrodku Kultury i Sportu pod kierunkiem pana Mirosława Szymańskiego.
Dużym aplauzem zgromadzonej publiczności cieszył się przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jarosława Iwaszkiewicza w Ciechanowcu pokaz musztry paradnej, fryzur ślubnych oraz przepiękny pokaz naszego narodowego tańca - poloneza. Licealna młodzież w trakcie ponad półgodzinnego koncertu zaprezentowała również swój talent wokalny.
Jarmarkowi Świętego Wojciecha towarzyszyły liczne pokazy rzemiosł i prac, m.in. kowalstwo, bartnictwo, tkactwo, praca na tokarce czy żarnach ręcznych. Można było zapoznać się z techniką wykonywania łodzi dłubanki oraz metodami artystycznego wypalania w drewnie. Nie zabrakło również pokazu pszczelarstwa, które obecnie przeżywa swój swoisty renesans.
Bogatą ofertę edukacyjną, artystyczną i kulinarną na swoich stoiskach przygotowali uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Jarosława Iwaszkiewicza w Ciechanowcu oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce.
Była to pierwsza z tegorocznych imprez plenerowych organizowanych przez nasze muzeum. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych festynach, które odbędą się w pięknej scenerii naszego skansenu.
Eryk Kotkowicz