Sie Sind auf: Podlaskie Święto Chleba

Sonntag
August

PODLASKIE ŚWIĘTO CHLEBA ODBĘDZIE SIĘ 11 SIERPNIA 2024 R.

PODLASKIE ŚWIĘTO CHLEBA to jedna z największych imprez organizowana w ciechanowieckim Muzeum. Przyciąga co roku ponad dwadzieścia tysięcy turystów, którzy przez cały dzień mogą kupić wypieki kilkudziesięciu piekarni z regionu, skosztować wyrobów ze stoisk z jadłem regionalnym oraz uczestniczyć w atrakcyjnych pokazach tradycji ludowej. Podlaskie Święto Chleba jest niezwykle atrakcyjną imprezą dla firm piekarniczych, które prezentują swoje wyroby, zespołów folklorystycznych i kapel ludowych, które występują z repertuarem tradycyjnej muzyki ludowej o tematyce żniwnej i dożynkowej, ponad 120 twórców ludowych oraz handlarzy rękodziełem, ale przede wszystkim dla ponad dwudziestotysięcznej publiczności z całej Polski przyjeżdżającej do Ciechanowca na Podlaskie Święto Chleba przez zorganizowane wycieczki, całymi rodzinami, lub indywidualnie.

Celem imprezy jest zachowanie i przekaz tradycji żniwnych oraz obrzędów jej towarzyszących, a także wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej i ochrona dziedzictwa kultury ludowej. Udostępnione wybrane ekspozycje muzealne oraz pokazy wzmacniają merytoryczną wartość imprezy. Interaktywny charakter Święta Chleba zachęca do udziału całe rodziny. Widzowie mogą aktywnie uczestniczyć w koszeniu zboża, ustawianiu snopków, młócić zboże cepami, wykonywać równianki. W ramach prezentacji folkloru wystąpią zespoły i kapele ludowe z Podlasia.