W dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu miał miejsce 43. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego. Współorganizatorami byli: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem oraz Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. Patronat nad imprezą objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego. Patronat Duchowy sprawował Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej J.E. Biskup Piotr Sawczuk.
W konkursie wzięło udział 190 uczestników z Podlasia, Mazowsza, Wielkopolski, Beskidu Śląskiego, Podhala, Kaszub oraz z zagranicy – Norwegii, Finlandii, Estonii, Litwy, Ukrainy i Słowacji.
Na tegoroczną 43. edycję Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich przyjechali instrumentaliści grający na mazowiecko-podlaskich ligawkach, góralskich trombitach, kaszubskich bazunach, rogach oraz innych instrumentach pasterskich.
W jury konkursu zasiedli etnografowie, muzykolodzy i etno-muzykolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Przesłuchania rozpoczęły się od występów najmłodszych dzieci grających na ligawkach, po nich młodzież do lat 17 oraz dorośli w dwóch kategoriach wiekowych: od 18 lat do 64 lat oraz seniorzy.
Między występami konkursowiczów zgromadzeni goście mogli usłyszeć koncerty zespołów: Kultapiisku z Finlandii, Members of Norwegian Lur - Goat horn socjety z Norwegii, koncert Kapeli Dudziarzy Wielkopolskich oraz zespołu „Bačovia s pod Grúňov” ze Słowacji.
Drugi dzień imprezy rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej
w Ciechanowcu, którą koncelebrował J. E. ks. Biskup Piotr Sawczuk. Po Mszy Św., w budynku głównym muzeum, dyrektor Dorota Łapiak dokonała otwarcia podsumowania 43. Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego. Najważniejszym punktem tego dnia było ogłoszenie wyników konkursu. Laureaci I-go, II-go i III-go miejsca z każdej kategorii otrzymali dyplomy oraz zaprezentowali kunszt swojej gry podczas koncertu laureatów.
W niedzielę miał miejsce Koncert Zespołu Górali z Trójwsi Beskidzkiej oraz Dziecięcego Zespołu Karpatska Taystra z Ukrainy, który uświetnił całość tegorocznej imprezy.
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu składa serdeczne podziękowania Pani Elżbiecie Osińskiej-Kassie - p.o. Dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi za współorganizację 43. Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego. Współpraca z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi pozwoliła stworzyć wyjątkowe przedsięwzięcie. Wydarzenie organizowane przez Muzeum Rolnictwa, jak co roku, było doskonałą okazją do bezpośredniego kontaktu z tradycyjną muzyką i z archaicznymi instrumentami pasterskimi z różnych regionów Polski i Europy. Jesteśmy wdzięczni Pani Dyrektor za życzliwość i owocną współpracę w podtrzymaniu i kultywowaniu tradycji wiejskiego ludu.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury i współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego, Starostwa Powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem oraz Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.