Mam zaszczyt ogłosić, iż w dniach 6 -9 września 2021 roku w przepięknych wnętrzach i otoczeniu pałacu Muzeum Rolnictwa im Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbyła się II Konferencja naukowo- szkoleniowa: Parazytozy zwierząt—aktualne zagrożenia—nowe rozwiązania terapeutyczne i profilaktyczne.
Pierwsza edycja tego wydarzenia naukowego miła miejsce w 2017 roku i została przyjęta przez jego uczestników z dużym uznaniem i licznymi zapytaniami o kolejne spotkania. Trudności związane ze wskazaniem odpowiedniego dla większości zainteresowanych terminu a szczególnie obostrzenia epidemiologiczne ostatnich lat spowodowały, że dopiero po 4 latach II edycja tej konferencji mogła dojść do skutku.
Organizatorami konferencji byli: Zakład Parazytologii i Chorób Inwazyjnych działający w ramach Katedry Parazytologii i Chorób Ryb, Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie; Muzeum Rolnictwa im Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu; Polska Rada Konsultacyjna ds. Parazytoz Zwierząt Towarzyszących - ESCCAP Polska; Polskie Towarzystwo Parazytologiczne; Biebrzański Park Narodowy.
Konferencja miała na celu prezentację najnowszych osiągnięć parazytologii weterynaryjnej w Polsce i krajach sąsiednich oraz ich popularyzację w celu praktycznego wykorzystania efektów badań.
W związku z upływającą w bieżącym roku 130 rocznicą urodzin twórcy polskiej szkoły parazytologicznej prof. dr hab. dr h. c. multi Witolda Stefańskiego, pamięci tego wielkiego naukowca i organizatora nauki, a także wybitnym profesorom z ośrodka lubelskiego śp. prof. dr hab. Jerzemu Lechowi Gundłachowi, śp. prof. dr hab. Andrzejowi Bernardowi Sadzikowskiemu oraz śp. prof. dr hab. Krzysztofowi Kostro dedykowano to wydarzenie naukowe.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele najlepszych ośrodków badawczych w kraju i za granicą, liczna grupa zaproszonych i gości oraz zainteresowani problematyką parazytologiczną, wiodący praktykujący lekarze weterynarii. Zostali oni uhonorowani przyznaniem 30 punktów edukacyjnych przez Radę Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
W trakcie czterech dni obrad z wybranych sesji naukowych, spotkań kuluarowych w których odbywały się prezentacje plakatów oraz imprez towarzyszących skorzystało ponad 150 osób.
Konferencja rozpoczęła się 6 września 2021 r. od powitania wszystkich uczestników wraz z grupą gości przez organizatorów tego wydarzenia: Panią Dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu mgr Dorotę Łapiak oraz kierownika Katedry Parazytologii i Chorób Ryb Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. dr hab. Krzysztofa Tomczuka. Następnie wykład inauguracyjny pt. Wspomnienie o profesorze Witoldzie Stefańskim w 130 rocznicę urodzin i 60. rocznicę nadania tytułu doktora honoris causa SGGW w Warszawie wygłosił prof. dr hab. dr h.c. Włodzimierz Kluciński.
Program konferencji obejmował odrębne sesje naukowe poświęcone parazytozom określonych gatunków zwierząt oraz zoonozom pasożytniczym w kontekście ich zwalczania. W trakcie konferencji przeprowadzono 8 sesji naukowych w tym jedna wyjazdowa w Biebrzańskim Parku Narodowym. Wygłoszono 42 wykłady o tematyce parazytologicznej bazującej na pracach naukowych 129 autorów doniesień konferencyjnych. Autorzy reprezentowali 49 różnych jednostek naukowych z kraju i zagranicy oraz 14 innych jednostek, w tym laboratoryjnych i usługowo-leczniczych. Uczestnicy Konferencji szczególnie wysoko ocenili jej poziom naukowy, a także możliwość osobistego poznania się i wymiany informacji w trakcie codziennych spotkań integracyjnych organizowanych po zakończonych obradach konferencyjnych. Ciekawym wydarzeniem była także sesja wyjazdowa w Biebrzańskim Parku Narodowym poświęcona parazytozom zwierząt wolnożyjących, połączona ze zwiedzaniem Parku Narodowego. W działania te włączono także element patriotyczny, składając wieniec i zapalając znicze na grobach „Bohaterów Wizny” z 1939 roku w Górze Strękowej. Wszyscy Uczestnicy Konferencji zauroczeni podlaską gościnnością, a także pięknem Muzeum Rolnictwa i Weterynarii oraz Skansenu Budownictwa Podlaskiego skąpanym we wrześniowym słońcu, wyjechali z Ciechanowca z postanowieniem rychłego powrotu nie tylko na kolejne edycje Konferencji Parazytologicznej.
Serdeczne podziękowania składam Ministerstwu Edukacji i Nauki za wsparcie finansowe w ramach grantu "Doskonała nauka" Ministra Edukacjii Nauki.
Ze swej strony chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim sponsorom, uczestnikom konferencji, zaproszonym gościom, członkom komitetów organizacyjnego i naukowego za ich zaangażowanie które przyczyniło się do sukcesu tego wydarzenia naukowego. Szczególne podziękowania kieruję na ręce J. M. Rektorów UP w Lublinie: prof. dr hab. Krzysztofa Kowalczyka i prof. dr hab. dr h.c. multi Mariana Wesołowskiego, Pani Prorektor dr hab. Urszuli Kosior-Korzeckiej prof. uczelni, J.M. Rektora SGGW prof. dr hab. dr h.c. Włodzimierza Klucińskiego, Pani Prodziekan Wydz. Med. Wet UP w Lublinie prof. dr hab. Marcie Kankofer za ich obecność która przyczyniła się do podwyższenia rangi tego wydarzenia. Dziękuję także Paniom Dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu mgr Dorocie Łapiak, mgr Annie Wiśniewskiej oraz całej Kadrze tej Jednostki Kultury za wyjątkową gościnność i wszelką pomoc w przeprowadzeniu konferencji w tak czarującym miejscu.
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
Kierownik Katedry Parazytologii i Chorób Ryb
Wydziału Medycyny Weterynaryjnej
Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
prof. dr hab. Krzysztof Tomczuk