W 2022 roku Siemiatycze obchodzą 480. rocznicę otrzymania praw miejskich. Z tej okazji miasto organizuje szereg uroczystości, które upamiętniają ,,urodziny miasta’’. W jednej z nich wzięli udział pracownicy Działu Historycznego Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.
Sesja naukowa organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczna im. Ks. Anny Jabłonowskiej w Siemiatyczach była okazją do spotkania grona osób zainteresowanych historią regionu oraz miasta Siemiatycze. Gości powitali burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz oraz dyrektor Biblioteki Miejskiej w Siemiatyczach Ewa Nowik.
Na sesji można było posłuchać czterech wystąpień. Spotkanie otworzył referat dr. Andrzeja Buczyły, pracownika Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk dotyczący lokacji Siemiatycz. Prelegent mówił o początkach miasta oraz jego późniejszych losach jako o centrum dóbr magnackich oraz głównego ośrodka parafialnego okolicy.
Prof. Iwona Arabas, kierownik Pracowni Historii Nauk Przyrodniczych i Medycznych Polskiej Akademii Nauk wygłosiła wystąpienie ,,Zaginiona kolekcja: podlaski gabinet Historii Naturalnej księżnej Anny Jabłonowskiej (1728-1800)’’. Prof. Arabas opowiedziała o poszukiwaniach dotyczących zbiorów oraz samej zasłużonej dla Siemiatycz postaci księżnej. Omówiła również wydaną ostatnio publikację pt. ,,Kolekcje przyrodnicze i gospodarcze innowacje – tradycja i nowoczesność. Pamięci księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej (1728-1800)’’ pod redakcją własną oraz Roberta Księżopolskiego. Książka zawiera dwadzieścia rozdziałów o interdyscyplinarnej tematyce w zakresie historii, historii sztuki, botaniki, farmakognostyki, literaturoznawstwa i muzealnictwa. Publikacja została wydana przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu i Instytut Historii Nauki im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów PAN oraz we współpracy z Towarzystwem Naukowym Societas Scientiarum Klukoviana et Jablonovianae.
O Józefie Włodku z Dąbrowy-Bybytek, autorze ,,Pamiętników Historycznych’’ t.1 ,,Dziejów zagłady ziemiaństwa polskiego południowo-zachodniej Białostocczyzny w latach 1939-1944’’ opowiadał kustosz Muzeum Rolnictwa Eryk Kotkowicz. Napisane przez Józefa Włodka i wydane po raz kolejny ,,Dzieje zagłady…’’ to zebrane w jeden tom historie wielu przedwojennych majątków ziemiańskich oraz ich mieszkańców. Jest to zapis zarówno życia codziennego, gospodarczego jaki obyczajowego osób, które przez swoją działalność miały istotny wpływ na społeczeństwo pogranicza mazowiecko-podlaskiego do II wojny światowej.
Ostatnią część spotkania stanowiła prezentacja jednej z najnowszych publikacji Muzeum Rolnictwa pt. ,,Rody i rodziny Podlasia’’ pod redakcją Marleny Brzozowskiej i Dawida Jędrzejaka. Jest to zbiór artykułów z zakresu historii omawiający wpływowe rodziny regionu oraz ich losy. Zakres terytorialny zbioru to Podlasie o szerokim znaczeniu kulturowym, nie będące tożsamym z dzisiejszym województwem podlaskim. Publikacja składa się z trzech części, ułożonych tematycznie zgodnie z debatą prowadzoną podczas konferencji ,,Rody i rodziny’’, która odbyła się we wrześniu ubiegłego roku w Ciechanowcu.
Relacja z sesji jest dostępna na kanale Miejskiej Biblioteki Publicznej: https://www.youtube.com/watch?v=XPDtPh3C3BY.
Galeria zdjęć dostępna na stronie: http://mbp.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=446:siemiatycze-480-lat-praw-miejskich-sesja-naukowa&catid=22&Itemid=125
Serdecznie dziękujemy burmistrzowi Piotrowi Siniakowiczowi oraz dyrektor Biblioteki Miejskiej w Siemiatyczach za możliwość popularyzacji zagadnień związanych z historią regionu oraz wydawnictw Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka.
Opr. Marlena Brzozowska
fot. Marlena Brzozowska