Ciechanowieckie Ligawki
W dniach 6 - 7 grudnia (sobota - niedziela) 2008 r w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu został przeprowadzony XXVIII Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego. W Konkursie wzięło udział 136 instrumentalistów z Podlasia, Mazowsza, Podhala, Beskidu Śląskiego oraz z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Bułgarii.
W sobotę 6 grudnia odbyło się przesłuchanie w kategorii Inne instrumenty pasterskie, w którym uczestniczyło 43 wykonawców. I miejsce zajęli: Kolio Iwanow i Georgi Christow z Bułgarii, II miejsce zajął Marek Salamon z Krościenka nad Dunajcem, III miejsce Vasil Hryn i Alech Łukjancał. 16 osób otrzymało wyróżnienia finansowe, a pozostali uczestnicy nagrody rzeczowe. Następnie w Sali Konferencyjnej Pałacu odbył się Koncert zespołów z Litwy, Bułgarii, Bacowskie Trio ze Słowacji i Rada z Białorusi.
W niedzielę 7 grudnia o godzinie 10 w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu patron duchowy Konkursu Ordynariusz diecezji drohiczyńskiej JE Ksiądz Biskup Antoni Dydycz celebrował Mszę Świętą w intencji uczestników Konkursu. W Mszy Świętej uczestniczyły Władze Powiatu Wysokomazowieckiego, Województwa Podlaskiego oraz Poseł na Sejm RP Jacek Bogucki. W czasie nabożeństwa uczestnicy Konkursu modlili się w swoich narodowych językach. O godzinie 12 odbyło się uroczyste otwarcie XXVIII Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego, którego dokonała Dyrektor Muzeum Rolnictwa Pani Dorota Łapiak.
Po uroczystym otwarciu nastąpiło przesłuchanie 5 dzieci grających na trombitach, spośród których I nagrodę otrzymał Jan Zowada z Koniakowa, dwie II nagrody otrzymali Adam Salamon z Krościenka i Maciej Liszka z miejscowości Stronie w Pieninach, a dwie III nagrody Marysia Salamon z Krościenka i Konrad Suszka z Koniakowa. W kategorii ligawki dzieci do Konkursu przystąpiło 32 wykonawców. Dwie I nagrody otrzymali Marta Adamowicz z Drohiczyna i Mateusz Moczulski z Ciechanowca. Dwie II nagrody otrzymały siostry z Ciechanowca Kamila i Natalia Kamińskie. Cztery III nagrody otrzymały Daria Ziółkowska z Ciechanowca, Ewelina Kamieńska z Ciechanowca, Przemysław Wołyński ze wsi Łempice gm. Ciechanowiec i Bartosz Dziarski ze wsi Bagatela gm. Wąsewo pow. Ostrów Mazowiecka. Cztery osoby zajęły IV miejsce, a pozostałe osoby dostały wyróżnienia. Dyplom specjalny otrzymał najmłodszy uczestnik Konkursu 3- letni Filip Łempicki z Łempic.
W kategorii bazuny dorośli 3 uczestników otrzymało następujące nagrody: bracia Ludwik i Tadeusz Choszcz z Kaszub I nagrodę, a Józef Wilczewski z Kartus III nagrodę.
W kategorii trombity dorośli wystąpiło 11 zawodników. Dwie I nagrody otrzymali Jan Kubik i Paweł Kacwin z Krościenka nad Dunajcem. Dwie II nagrody Łukasz Kaczmarzyk z Istebnej i Tadeusz Rucki z Koniakowa. Trzecie nagrody otrzymali instrumentaliści ze Słowacji Ihor Hrasko, Martin Brexa i Lubo Párička. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia.
W kategorii ligawki dorośli uczestniczyło 42 instrumentalistów. I miejsce zajęli Andrzej Klejzerowicz z Ciechanowca i 82-letni Jan Maliszewski ze wsi Wieska gm. Jabłonna Lacka. II miejsce Bogusław Kamieński i Radosław Pełszyk z Ciechanowca. III miejsce Rafał Gałagus i Tomasz Maliszewski ze wsi Wieska gm. Jabłonna Lacka, Tadeusz Augustyniak ze wsi Łazówek, Eugeniusz Szymaniak ze wsi Dzierzby i Teodor Niemyjski z Ciechanowca. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia pieniężne.
W niedzielę odbyłysię występy zespołów „Pleskota” z Kaszub, „Pieniny” z Krościenka nad Dunajcem, z Koniakowa, ze Słowacji i Bułgarii.
Na zakończenie Konkursu odbył się wspaniały występ zespołu Huculskiego z miejscowości Putiła na Ukrainie o wdzięcznej nazwie „Peklynky Namentynky” co się tłumaczy „ Perły na piersi”.
Grę uczestników oceniało jury w składzie: Jeanetta Żardecka z fundacji „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie, dr hab. Anna Gruszczyńska-Ziółkowska z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, mgr Jacek Jackowski z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, dr Violetta Przerembska i Halina Dulikowska z Polskiego Instytutu Muzycznego w Łodzi.
W ocenie organizatorów biorąc pod uwagę ilość uczestników, różnorodność prezentowanych instrumentów oraz państw, których reprezentanci brali udział w Konkursie był on najbardziej udany w historii wszystkich dotychczasowych Konkursów.
Antoni Mosiewicz
2008 - Protokol jury-bazuny dorosli.doc
2008 - Protokol jury-trombity dzieci.doc
2008 - Protokol jury-trombity dorosli.doc
2008 - Protokol jury-ligawki dzieci.doc