Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu wraz ze współorganizatorami - Towarzystwem Miłośników Ciechanowca i Starostwem Powiatowym w Wysokiem Mazowieckiem po raz szósty przygotowało Zajazd Wysokomazowiecki - imprezę plenerową skierowaną do szerokiego kręgu odbiorców zainteresowanych tradycją i historią regionu. Motywem przewodnim tegorocznej edycji było powstanie styczniowe oraz uczczenie 145. rocznicy śmierci ks. Stanisława Brzóski.
Zajazd Wysokomazowiecki obfitował w wiele atrakcji takich jak: strzeleckie manewry wojskowe, pokazy szermierki, pokazy tańca z epoki, konne popisy kaskaderskie oraz liczne konkursy dla publiczności (wiedzy historycznej, na najszybszego gońca im. Konstantego Niemyjskiego – ostatniego powstańca ciechanowieckiego, na najlepszą mowę zagrzewającą do bitwy itp.). Dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia obozowisk wojsk zaborcy i powstańców zaaranżowanych przed ciechanowieckim pałacem oraz czynny udział w obławie na majora Gusta.
Punktem kulminacyjnym Zajazdu była inscenizacja „Bitwy pod Siemiatyczami”, w której wzięło udział ponad 70 walczących w strojach historycznych. Imprezę zakończył spektakl „Grube ryby” Michała Bałuckiego w wykonaniu aktorów z warszawskiego Teatru „Parabuch”.
Podczas Zajazdu były udostępnione do zwiedzania ekspozycje muzealne, a na licznych stoiskach handlowych można było zakupić „starocia” oraz wyroby rękodzieła artystycznego i ludowego, a także skosztować potraw regionalnych.
Przykładem lat poprzednich w przeddzień Zajazdu (26 czerwca) w pałacu hr. Starzeńskich odbyła się sesja popularno-naukowa pt. „Powstanie Styczniowe na Podlasiu”. Podczas sesji referaty wygłosili: prof. dr hab. Adam Dobroński i prof. dr hab. Józef Maroszek oraz pracownicy Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu – mgr Stanisław Kryński i mgr Norbert Tomaszewski.
Sesję uświetnił swoim występem Jan Korytko z Klukowa, który zaśpiewał pieśń powstańczą pt. „W Sybir” przekazywaną w jego rodzinie z pokolenia na pokolenie.