W piątek 25. lutego 2011 roku w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbyły się wernisaż z okazji otwarcia wystawy czasowej pod tytułem Rodziny kresowe i ich spuścizna oraz sesja popularno-naukowa pogłębiająca zagadnienia prezentowane na ekspozycji. Pomysłodawcą przedsięwzięcia i autorką scenariusza wystawy była Maria Brodzka – Bestry, pracownik Zamku Królewskiego w Warszawie.
Podczas sesji wygłoszono osiem referatów dotyczących zasłużonych Kresowiaków z rodu Stankiewiczów i Hrebnickich, zabytków architektury kresowej m. in. w Berżenikach, Obolu, czy Gateni. Niezwykle ciekawe były wystąpienia przygotowane przez Zuzannę Żubkę – Chmielewską dotyczące roli pamiątek rodzinnych, jako elementu tradycji w środowisku ziemiańskim oraz bogato ilustrowany referat na temat ubiorów arystokratek i ziemian połączony z pokazem na żywo elementów damskiej garderoby.
Dodatkową atrakcją towarzyszącą sesji była promocja przepięknego albumu zatytułowanego Świat Kresów autorstwa Tomasza Kuby Kozłowskiego i Danuty Błahut – Biegańskiej, wydanego w lutym bieżącego roku, przez Dom Spotkań z Historią w Warszawie i Ośrodek KARTA.
Muzeum Rolnictwa gorąco zaprasza do zwiedzania ekspozycji, na której poprzez prezentowane nieznane zdjęcia archiwalne i wspomnienia sprzed lat oraz meble, bibeloty i przedmioty codziennego użytku można poczuć atmosferę kresowego dworku z pierwszej połowy XX wieku.
Wystawę przygotowano ze zbiorów rodzinnych Marii Brodzkiej – Bestry i Janusza Pretkiela oraz ze zbiorów Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.
Ekspozycja będzie udostępniona do połowy kwietnia 2011 roku.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania!