Tegoroczny festyn pn. "Odpust na Św. Antoniego" po raz kolejny ożywił nasz skansen. Dla odwiedzjących przygotowaliśmy stoiska handlowe i straganowe, wiejskie zabawy i gry, specjały kuchni regionalnej, przejażdżki bryczką, zabawy z profesjonalnymi animatorami oraz niezwykłe występy.
Słoneczna i ciepła aura towarzysząca wydarzeniom sprzyjała spacerom, spotkaniom z kulturą ludową i wspó czesną oraz dobrej zabawie na świeżym powietrzu. Przez cały dzień trwania festynu Muzeum odwiedziło 8500 osób.
Występy na scenie:
. Kapeli Kłosy
. dzieci z Przedszkola w Ciechanowcu
. uczniów Szkoły Podstawowej w Ciechanowcu
. dzieci z Przedszkola im. Kubusia Puchatka w Szepietowie
. młodzieży z Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu
. uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu
oraz Teatru Bajlandia z interaktywnym spektaklem "Awanturka z leśnego podwórka" zgromadziły pełną widownię.
Dodatkowo mnóstwo atrakcji, szczególnie najmłodszym widzom, zapewniła Grupa Artystyczna Anima oraz Grupa Locomotora.
Od godziny 17.30 rozpoczęła się wspólna potańcówka przy dźwiękach Kapeli Podwórkowej z Kopyta oraz Warszawskiej Kapeli z Targówka.
Zagroda drobnoszlachecka stała się areną zmagań dorosłych i dzieci w dyscyplinach wymagających szybkości, zręczności i sprytu. Najmłodsi z pomocą rodziców konkurowali we wrzucaniu kolorowych kółeczek na pal, a starsi ścigali się w lnianych workach lub skakali na skakance lub grali w gumę. Ogromnym powodzeniem cieszyła się piramida kolorowych puszek, które strącane były przez rzut woreczkami z grochem. Najprostsza konkurencja - przeciąganie liny gromadziła do zabawy całe rodziny. Każda osoba biorąca udział w zabawach otrzymała nagrodę. Wśród tradycyjnych zabaw nie mogło zabraknąć toczenia fajerki. Dla wielu dorosłych okazało się to nie lada wyzwaniem, ale dając ponieść się wspomnieniom z dzieciństwa i zabawie bawili się przy tym równie dobrze, jak dzieci.
Na tradycyjnym wiejskim odpuście nie mogło zabraknąć dziada odpustowego przebywającego przy kościele. Ten żebrak i samotny pielgrzym podróżował od wsi do wsi prosząc o jedzenie. Przy kościele przebywał zawsze przy okazji odpustów. Darzony był szacunkiem przez wszystkich, posiadał niesłychany talent gawędziarski. W zamian za jałmużnę modlił się w intencji darczyńcy.
W tym roku nasz festyn odwiedził sobowtór księdza Krzysztofa Kluka, którego można było spotkać w kościele i wikarówce przy wystawie poświęconej naszemu patronowi.
Dopełnieniem odpustu były stragany odpustowe z zabawkami, balonami, łakociami, rękodziełem oraz watą cukrową oraz stoiska z pokazami codziennych prac i rzemiosł tradycyjnych, na których prezentowano m.in. budowanie drewnianego domu, tkanie na krosnach, wyrób śmietany i masła.
Imprezę zakończyło wspólne oglądanie filmu w kinie plenerowym przed pałacem. Tym razem postawiliśmy na klasykę kina z 1994 roku i wspólnie z firmą "Piękny Wschód" wyświetliliśmy film animowany "Król Lew", na który przyszło ponad 300 osób.
Składamy serdeczne podziękowania sponsorom festynu:
. Bankowi Spółdzielczemu z Ciechanowca
. Firmie "Primag" Danuta Kiliszek z Ciechanowca
. Firmie - Biuro Rachunkowe Maria Laskowska z Ciechanowca
. Panu Marianowi Leszczyńskiemu z Ciechanowca
. Państwu Eugenii i Romanowi Murawskim z Ciechanowca
. Aptece im. prof. Jana Wacława Strażewicza z Ciechanowca
. Kantorowi Wymiany Walut Antoni Miliszkiewicz z Ciechanowca
. Gabinetowi Weterynaryjnemu "TadWet" Tadeusz Kozłowski z Ciechanowca
. Kwiaciarni Anna Kozłowska z Ciechanowca
. Firmie "M - Geo, Zbigniew Milewski z Wysokiego Mazowieckiego
. Pracowni Witraży Wiera i Roman Godlewscy z Ciechanowca
. Państwu Wandzie i Honore Heroesom
. Firmie "Styl - pro" Wojciech Pietraniuk z Ciechanowca