Barwna Tradycja Katalog kolekcji pisanek Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu zgromadziło ponad 2700 pisanek, pochodzących z Polski i różnych stron świata. Jest to jedna z największych tego typu kolekcji w kraju. Zalążkiem dzisiejszej okazałej ekspozycji był prywatny, liczący około 1000 pisanek, zbiór prof. Ireny Stasiewicz- Jasiukowej, historyka nauki i kultury oraz jej męża, Jerzego Jasiuka, wieloletniego dyrektora Muzeum Techniki w Warszawie. Licznie zgromadzone przez nich pisanki to efekt trzydziestu lat wędrówek wakacyjnych. W oczach państwa Jasiuków były czymś więcej, niż tylko pięknym rękodziełem, stanowiły bazę wspomnień o ludziach, miejscach i wydarzeniach. 3 kwietnia 2004 r. w przeddzień Niedzieli Palmowej nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum Pisanki w Ciechanowcu, które ulokowano w sercu skansenu mazowiecko-podlaskiego, we wnętrzu zabytkowego dworku myśliwskiego hr. Potockich z Rudki.
Z okazji dwudziestolecia powstania Muzeum Pisanki, przypadającego w tym roku, za sprawą
„Dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury- państwowego funduszu celowego”,
został wydany katalog Barwna Tradycja. Darmowa publikacja dostępna będzie już od połowy grudnia w kasie Muzeum. Natomiast już dziś mogą Państwo zobaczyć katalog w wersji elektronicznej.
Niniejszy katalog został stworzony z myślą o wszystkich zainteresowanych tą wykwintną formą sztuki, jaką jest pisankarstwo. Przedstawia on cztery podstawowe techniki tworzenia pisanek: metodę batikową, czyli pisanie roztopionym woskiem i wielokrotne barwienie; metodę rytowniczą, czyli wydrapywanie na kraszance wzoru za pomocą ostrego narzędzia; metodę aplikacyjną - naklejanie na skorupkę jajka różnych ozdób od kolorowego papieru, poprzez fragmenty roślin po tworzywa sztuczne oraz metodę malarską, która wymaga użycia farb i w sposób nieograniczony, jak żadna inna z wymienionych powyżej technik, pozwala realizować się artyście.