Вы находитесь: Konferencja międzynarodowa "Glina w architekturze i budownictwie wiejskim" - zgłoszenia do 16 września 2024 r.

2024

Glina jako materiał budowlany od lat zdobywa coraz większą popularość na całym świecie. Jest to przykład harmonijnego połączenia tradycyjnej technologii z nowoczesnymi rozwiązaniami, które pozwalają na worzenie ekologicznych i energooszczędnych budynków. Budowle z gliny charakteryzują się doskonałą izolacją cieplną, co pozwala na utrzymanie odpowiedniejtemperaturywewnątrz pomieszczeń przez cały rok. Ponadto glina reguluje wilgotność powietrza, co sprawia, że wnętrza są przyjemne i zdrowe dla mieszkańcó. Budownictwo z gliny jest również ekonomiczne, ponieważ surowiec ten jest tani i stosunkowo łatwo dostępny.

Coraz więcej architektów i inżynierowzwraca uwagę na potencjał materiałów glinianych. Łącząc przeszłość z przyszłością w świecie budownictwa naturalnego zapraszamy serdecznie na międzynarodową konferencję "Glina w architekturze i budownictwie wiejskim", którą organizuje Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu i Manufaktura Surowe sp. z o.o. w dniach 13-15 listopada 2024 r. w Ciechanowcu.

Do udziału zapraszamy instytucje, uczelnie i stowarzyszenia, które chciałyby wzbogacić to międzynarodowe spotkanie. Zapraszamy rownież każdego kto chciałby podzielić się wiedzą, projektami czy własnymi badaniami związanymiz gliną. Pragniemy by to interdyscyplinarne spotkanie połączyło naukowców, architektów, budowniczych, geologów, historyków, etnografów, konserwatorów, muzealników, pasjonatów i wszystkich tych, dla których glina jest ważnym materiałem w historii kultury materialnej i w codziennym życiu.

Patronat nad konferencją objęli:

Rektor Politechnki Warszawskiej
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego
Stowarzyszenie Arcitektów Polskich
Instytut Nauk Drzewnych i Meblarstwa SGGW w Warszawie
Narodowy Instytut Kultury Ludowej w Czechach
Fundacja Centrum Inicjatyw Kulturalnych
Stowarzyszenie Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce
Litewskie Centrum Ludowego Gospodarstwa Domowegow w Rumszyszkach
Stowarzyszenie KonserwatorówZabytków w Polsce
Marszałek Województwa Podlaskiego

Ze względu na duże zainteresowanie konferencją, pragniemy poinformować, że mamy ograniczoną ilość prelegentów oraz miejsc noclegowych. W związku z tym prosimy o nadsyłanie zgłoszeń do 16 września 2024 r.

Osoby biorące udział w konferencji proszone są o uiszczenie opłaty konferencyjnej do 25 października - szczegóły w karcie zgłoszenia. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość selekcji zgłószonych tematów.

Decyzję w sprawie programu i zgłoszeń na konferencję podejmie rada naukowa w składzie:

mgr Dorota Łapiak (dyrektor Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu)
prof. dr hab. arch. Teresa Kelm (Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej)
prof. dr hab. Jan Święch (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, Uniwersytet Jagielloński)
dr hab. inż. arch. prof. PB Jarosław Szewczyk (Wydział Architektury Politechniki Białostockiej)
mgr Jacek Rulewicz (prezes Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków)

Sekretarz konferencji:
Edwin Andrzej Wilbik - kustosz, kierownik Działu Budownictwa Wiejskiego w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
email: glina@muzeumrolnictwa.pl
ul. Pałacowa 5, 18-230 Ciechanowiec

Karta Zgłoszenia - Ciechanowiec 2024
Glina w architekturze i budownictwie wiejskiem