Вы находитесь: Konkurs na wykonanie tradycyjnej równianki - XXII Podlaskie Święto Chleba

Konkurs na wykonanie tradycyjnej równianki - XXII Podlaskie Święto Chleba

Konkurs na wykonanie tradycyjnej równianki - XXII Podlaskie Święto Chleba

Вторник
06
Август
2024

Regulamin Konkursu 2024.pdf


fot. Artur Warchala

Jak mówi stare ludowe porzekadło „na Wniebowzięcie zakończone żęcie”. Podczas sierpniowego święta Matki Boskiej Zielnej, przypadającego na 15. dzień tego miesiąca, od wieków święcono naręcza kwiatów, zbóż i ziół ułożonych w bujne, pachnące latem, kolorowe bukiety, zwane na Podlasiu równiankami lub próżankami. Zwyczaj ten był wyrazem wdzięczności za zebrane płody rolne i wszelkie dary natury, którymi Bóg darzył w zamian za ciężką pracę. Wiejskie gospodynie wplatały do równianek złociste kłosy zbóż, które symbolizowały plony zebrane na polu. Młode dziewczyny nie żałowały najpiękniejszych kwiatów z ogrodu - bukiety zdobiły złote kule, floksy, dalie i astry, nagietki i nawłocie. Tradycyjnie pojawiały się także warzywa – marchew i buraki oraz owoce, szczególnie czerwone jabłuszka, a także len, jarzębina, dojrzałe makówki oraz zbierane na łąkach, miedzach i w lasach rośliny lecznicze, takie jak piołun, krwawnik, wrotycz, mięta i dziurawiec. Poświęcony w Kościele bukiet miał ogromne znaczenie w wiejskiej obrzędowości i wierzeniach. Równianka miała przynieść domostwu błogosławieństwo i ochronić przed wszelkimi nieszczęściami.

Zwyczaj przygotowywania i święcenia równianek jest znany do dziś, jednak nie jest już tak powszechny jak dawniej. Warto zadbać, aby ta piękna tradycja nie popadła w zapomnienie, warto przekazać ją następnym pokoleniom.

11 sierpnia, podczas obchodów Podlaskiego Święta Chleba, zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w konkursie na wykonanie tradycyjnej równianki. Zachęcamy szczególnie do przynoszenia gotowych równianek z domu; można również skorzystać z przygotowanego przez nas materiału i wykonać bukiet konkursowy na miejscu.

Konkurs startuje punktualnie o godzinie 10, w zagrodzie przy chacie z miejscowości Koce, położonej w sąsiedztwie kościoła w skansenie. Równianki będą przyjmowane do godziny 14.00. Każdy uczestnik może zgłosić jeden bukiet w każdej kategorii konkursowej. Równianki do konkursu należy zgłaszać OSOBIŚCIE. Dzieci zapraszamy w towarzystwie pełnoletnich opiekunów. Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w konkursie zachęcamy do wcześniejszego zapoznania się z Regulaminem.

Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu oraz Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem, Młyn Ciechanowiec Jachimczuk i Stanisławski Sp. z o.o. oraz państwo Ewę i Wojciecha Boczkowskich z Rudki.

Serdecznie dziękujemy Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie za możliwość pozyskania kłosów zbóż dla uczestników konkursu.