Вы находитесь: NIECOdziennik muzealny - Kolekcje techniczne w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

NIECOdziennik muzealny - Kolekcje techniczne w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

NIECOdziennik muzealny - Kolekcje techniczne w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

2023

Kolekcje techniczne zgromadzone w Ciechanowcu są od kilku lat wiodącymi kolekcjami w Polsce, a także wizytówką naszego muzeum. Nie często zdarza się, aby w jednym miejscu można było zobaczyć tak liczne perełki techniki rolniczej. Jest to prawdziwa gratka dla miłośników techniki, którzy zdecydują się do nas przyjechać. A można je zobaczyć w Centralnym Magazynie Zbiorów na wystawie „Maszyny parowe i ciągniki rolnicze” oraz w „starym” pawilonie techniki rolniczej na wystawie „Silniki stacjonarne”. Są to 3 kolekcje:

Największa w Polsce muzealna kolekcja 65 sprawnych technicznie ciągników, wyprodukowanych w Polsce i zagranicą w latach 1917-1990. W kolekcji znajdują się najstarsze zachowane egzemplarze ciągników z terenu naszego kraju, np. Titan 10-20 z 1917 r., Fordson F z 1918 r., różne modele przedwojennych ciągników Lanz. Wśród polskich ciągników, m. in. kilka egzemplarzy kultowego Ursusa C-45, trzykołowy ciągnik Jaromka z 1968 r. i również trzykołowy Ursus C 308 z 1959 r.

Wystawa „Maszyny parowe i ciągniki rolnicze" // fot. Artur Warchala

Drugą prestiżową kolekcją jest największy w Polsce zbiór 15 odrestaurowanych i sprawnych lokomobil i stacjonarnych maszyn parowych z lat 1893-2012. W jej skład wchodzi 12 lokomobil (11 fabrycznych i 1 miniatura lokomobili wykonane przez kolekcjonera) oraz 3 stacjonarne silniki parowe. W tym zbiorze znajdują się najstarsze, zachowane w Polsce lokomobile samobieżne (lokomobila George White z 1910 r.) i przewoźne (lokomobila Garrett Smith z 1895 r.) oraz jedne z najstarszych, sprawnych silników parowych (silnik Bergedorfer Eisenwerk z 1893 r.)

Wystawa „Maszyny parowe i ciągniki rolnicze" // fot. Artur Warchala

Trzecia kolekcja liczy obecnie 70 szt. działających silników stacjonarnych z lat 1890-1988. Jest ona również jednym z największych zbiorów muzealnych tego typu w Polsce. W skład kolekcji wchodzą polskie i zagraniczne silniki. Niektóre z nich są jedynymi zachowanymi w naszym kraju. Na szczególną uwagę zasługują, m. in. silnik Machczyński z 1890 r. (najstarszy spalinowy silnik stacjonarny w Polsce), silnik Ursus Typ A z 1914 r., silniki Perkun z 1928 r. oraz silnik Deutz E12/d z 1912 r.

Wystawa „Silniki stacjonarne” // fot. Monika Garalowska

Wystawa „Silniki stacjonarne” - silniki Perkun z 1928 r. // fot. Monika Garalowska

Wystawa „Silniki stacjonarne” // fot. Monika Garalowska

Jeśli Czytelnicy trafią do nas, np. na majową Noc Muzeów czy Podlaskie Święto Chleba, z pewnością zobaczą pracę wybranych silników stacjonarnych, ciągników i lokomobil parowych. Czy w wymienione imprezy czy w innym dowolnym czasie kolekcje czekają na Państwa przyjazd. Serdecznie zapraszamy! Naprawdę warto!

Tekst przygotował: kustosz Marek Wiśniewski, Kierownik Działu Techniki Rolniczej