Вы находитесь: Spotkanie zespołu ds. budowy sektora budownictwa ziemnego Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

2022

W dniu 16 marca 2022 r. odbyło się drugie już spotkanie członków zespołu debatującego nad projektem opracowanym przez kustosza Edwina Wilbika, kierownika Działu Budownictwa Wiejskiego, dotyczącym utworzenia nowego sektora z materiałów ziemnych. W spotkaniu udział wzięli pracownicy naukowi Politechniki Warszawskiej – dr inż. arch. Marcin Górski, mgr inż. arch. Paweł Kisner, inż. arch Anna Szczerbik, inż. arch Weronika Krygicz, Politechniki Białostockiej - dr inż. arch. Magdalena Sulima i dr hab. inż. arch. Jarosław Szewczyk, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego - dr inż. Piotr Mańkowski, dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej – dr Artur Gaweł oraz pracownicy Muzeum Rolnictwa – dyrektor Dorota Łapiak, z-ca dyrektora Anna Wiśniewska, kierownik Działu Budownictwa Edwin Wilbik, specjalista ds. projektów Beata Tymińska.

W trakcie spotkania przedstawiono konkretne propozycje wspólnej współpracy oraz przedsięwzięć związanych z realizacją projektu oraz działaniami warsztatowymi. Pracownicy Politechniki Białostockiej zaprezentowali prace przygotowane przez studentów dotyczące zagospodarowania terenu pod rzeczony sektor oraz wykonane w gminie Ciechanowiec inwentaryzacje budynków z gliny. Oprócz tego pokazana została wystawa prezentująca „Studium wartości lokalnego środowiska”. Pracownicy Politechniki Warszawskiej przedstawili propozycję współpracy przy inwentaryzacjach budynków z gliny w pobliskich wsiach z analizą technik wznoszenia poszczególnych obiektów. Natomiast dr Piotr Mańkowski z SGGW zaproponował realizację wspólnie ze studentami warsztatów praktycznych.

W trakcie dyskusji, podjęto decyzję o rezygnacji z ustawienia budynków z gliny w układzie wsi ulicówki na rzecz kontynuacji przysiółka szlacheckiego. Wpływ na to ma kształt placu przeznaczonego pod inwestycję, który pozwoli na odtworzenie kilku ciekawych zagród z przysiółków gdzie jeszcze występują budynki z gliny. Należy przy tym zaznaczyć, że będzie to pierwszy tego typu sektor w Polsce i prawdopodobnie jedyny w tej części Europy.

Podczas spotkania dyskutowano również na temat możliwości finansowania projektu z różnych źródeł. Podkreślano, że projekt nie ogranicza się jedynie do wzniesienia kilkunastu budynków z gliny, ale związany jest w ogromnej mierze z badaniami naukowymi, ratowaniem ginących zawodów, z badaniami konstrukcyjno-architektonicznymi i badanymi etnologicznymi. Tak szeroki zasięg działania pozwala na większe możliwości finansowania oraz daje szereg korzyści dla interesariuszy projektu i każdego podmiotu współpracującego z Muzeum w ramach przedsięwzięcia.

Opracowanie: A. Wiśniewska, B. Tyminska, E. Wilbik