Podlaskie Święto Chleba to największa impreza organizowana co roku w ciechanowieckim Muzeum. W tym roku przyciągnęła prawie 26 tysięcy turystów, którzy przez cały dzień mogli kupić wypieki kilkudziesięciu piekarni z regionu, różnych części Polski, a nawet zza granicy oraz uczestniczyć w atrakcyjnych pokazach tradycji ludowej.
XV Podlaskie Święto Chleba odbyło się 16 sierpnia 2015 roku. Współorganizatorem imprezy było Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Podlaski oraz Marszałek Województwa Podlaskiego.
Tegoroczne święto Chleba rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu, celebrowana przez Biskupa Diecezji Drohiczyńskiej Tadeusza Pikusa oraz Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Białostockiej Henryka Ciereszko, po której zespoły folklorystyczne oraz goście imprezy przejechali bryczkami i furmankami do Muzeum. Przed bryczkami jechał wóz drabiniasty z wieńcem dożynkowym, a za nim wozy z zespołami folklorystycznymi, które przez cały dzień koncertowały na terenie skansenu: Klekociakami z Bociek, Kaliną z Żurobic, Zespołem Tańców Narodowych z Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu, Pasieką z Platerowa, Podlaskimi Kukułkami, zespołem BezWianka z Ostrowi Mazowieckiej oraz zespołem Projekt Artystyczny Meandry z Łomży.
Od rana przybyłym do Muzeum gościom czas umilały kapele ludowe: Kłosy z Ciechanowca, Sterdyniacy ze Sterdyni, Kapela Wuja Krzycha ze Skrzeszewa, Bondarczuki z Wieski, Kapela Wrzosy z Wilanowa, Kapela Mielniczanie z Mielnika, kapela Radzikowszczaki, śpiewak ludowy - Henryk Kulesza, Kapela Mazowiecka z Warszawy oraz Warszawska Kapela z Targówka.
Uroczystego otwarcia imprezy dokonała Dyrektor Muzeum Rolnictwa Dorota Łapiak, która razem z gośćmi podzieliła się z widzami 6-metrową chałką upieczoną przez piekarnię Kobus w Ciechanowcu.
Duży zachwyt i podziw widzów budziła parada maszyn z kolekcji Działu Techniki Rolniczej Muzeum tj. 12 zabytkowych ciągników i 2 lokomobil, za kierownicą których zasiedli pracownicy Muzeum.
Również obrzęd święcenia zwierząt z okazji uroczystości na św. Rocha zgromadził mnóstwo widzów. Pokaz odbył się w pobliżu kościoła, a poświęcenia zwierząt dokonał ksiądz proboszcz z kościoła pw. NMP z Fatimy w Ciechanowcu Andrzej Polakowski. Święcono konie, owce, osły i kozy.
Na gazonie przed pałacem swoje wyroby prezentowało 25 firm piekarniczych. Oprócz stoisk piekarniczych, swoje wyroby prezentowało ponad 200 twórców ludowych, w tym kilkadziesiąt stoisk z jadłem regionalnym.
Na terenie skansenu, w jednej z zagród, odbył się konkurs na wykonanie równianki, w którym udział wzięło 236 osób. Równianka jest to bukiet zrobiony z 4 podstawowych zbóż (żyto, pszenica, jęczmień i owies), lnu, warzyw ogrodowych (marchew, buraki, pietruszka) przyozdobiony kwiatami ogrodowymi, święcony w kościele 15 sierpnia w dniu Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwanym z tego tytułu Świętem Matki Boskiej Zielnej. Jury konkursowe oceniało równianki w dwóch kategoriach - równianki wykonane w domu i równianki wykonane na terenie skansenu. Wszystkich wykonawców równianek nagrodzono. Nagrody ufundowali: Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Starostwo Powiatowe w Wysokiem w Mazowieckiem, Młyn w Ciechanowcu Edwin Jachimczuk i Wojciech Stanisławski, "Deco-Taras" Spółka z.o.o Tadeusz Łochnicki z Ciechanowca.
Główną atrakcją święta Chleba były pokazy żniwne. Regionalny pokaz żniwny, w którym żęto zboże sierpami i koszono kosą, a na koniec ustrojono przepiórkę i oborano, zgromadził niezliczoną ilość fanów tradycji ludowych. Żniwa urozmaiciły swoim śpiewem zespoły folklorystyczne: Klekociaki z Bociek i Kalina z Żurobic. Orszak żniwny z wieńcem i chlebem dożynkowym został powitany przed Dworem z Kiersnowa przez Starostów dożynek - członków Zespołu Tańców Narodowych z Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu w strojach szlacheckich.
Wzorem ubiegłego roku - organizatorzy mile zaskoczyli widzów białoruskim pokazem obrzędów żniwnych związanych z "brodą" w wykonaniu etnografów z Państwowego Białoruskiego Muzeum Architektury Ludowej i Życia Codziennego w Oziercach koło Mińska. Bardzo podniosły, niezwykle interesujący i bogaty w symbolikę pokaz zakończony został obwiązaniem słomą jednego ze żniwiarzy. Białoruskie żniwiarki w towarzystwie widzów wiodły korowód wokół niego i śpiewając pieśni przeszli do stołu obrzędowego w zagrodzie białoruskiej. Tam goście z Białorusi prezentowali też gry i zabawy ludowe, zajęcia gospodarskie oraz częstowali turystów tradycyjnymi potrawami regionalnymi.
Skoszone zboże jeszcze na polu zostało wymłócone młocarnią napędzaną lokomobilą.
Od godz. 10.00 w polowym piecu chlebowym na terenie Skansenu B odbywał się pokaz wypieku chleba. Od przygotowania produktów, po wyciągnięcie świeżych pachnących bochenków.
O godz. 15.30 na scenie przed pałacem specjalnymi plakietkami nagrodzono najciekawsze stoiska piekarnicze.
Po godzinie 17.00 na scenie amfiteatru rozpoczęło się Podlaskie Lato 2015, podczas którego wystąpiły zespoły: HOYRAKY, GIENIEK LOSKA BAND oraz Gwiazda Wieczoru zespół ENEJ.