Вы находитесь: Zakup pionowej lokomobili parowej LANZ

Zakup pionowej lokomobili parowej LANZ

Dofinansowano ze środków programu Rozbudowa zbiorów muzealnych - program własny Narodowego Instytutu Muzeów - 2024 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Nazwa zadania:

Wartość dofinansowania:

Całkowita wartość zadania:
316 200 zł

W czwartek 11 lipca 2024 r. Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka podpisało umowę z Narodowym Instytutem Muzeów w Warszawie na realizację zadania „Zakup pionowej lokomobili parowej LANZ”. Zadanie będzie realizowane w terminie od 29 lipca do 14 sierpnia 2024 r. Środki na wkład własny w kwocie 64 000 zł potrzebne do realizacji zadania muzeum otrzymało z Województwa Podlaskiego. W ramach zadania muzeum zakupi odrestaurowaną i sprawną technicznie zabytkową, pionową lokomobilę parową LANZ z 1900 r. Jest to obecnie jedyna sprawna, pionowa lokomobila parowa w Europie z trzech w ogóle zachowanych na naszym kontynencie. Unikat firmy „Heinrich Lanz” z Mannheim, zachowany tylko w jednym egzemplarzu. Planowany do zakupu obiekt poszerzy do 16 egzemplarzy już istniejącą, największą w Polsce kolekcję sprawnych maszyn parowych, zgromadzonych w naszym muzeum.

W poniedziałek 29 lipca br. planowany jest przywóz w/w lokomobili do siedziby ciechanowieckiego muzeum. Oficjalnie planujemy zaprezentować ją 11 sierpnia br. podczas XXII Podlaskiego Święta Chleba. Po tym wydarzeniu turyści będą mogli obejrzeć opisywaną lokomobilę na wystawie stałej „Maszyny parowe i ciągniki rolnicze” w Centralnym Magazynie Zbiorów. Do czego serdecznie zapraszamy. Umieścimy również fotorelację z jej przybycia na naszej stronie internetowej i pozostałych profilach w mediach społecznościowych.