Niecodziennik Muzealny - Rower z białostockiej manufaktury Wolfa Wilka.

Montag
19
Oktober
2020

W połowie bieżącego roku zbiory Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu wzbogaciły się o interesujący eksponat, niewątpliwie unikalny. Jest to rower wyprodukowany w białostockiej manufakturze Wolfa Wilka.


Reklama sklepu i zakładu mechanicznego Wolfa Wilka

Firma „W. Wilk” funkcjonowała w Białymstoku w latach 1926-1939 i mieściła się przy ulicy Lipowej 14, (ul. Marszałka Piłsudzkiego 14) vis a vis cerkwi św. Mikołaja. Sklep firmowy prowadził sprzedaż maszyn do szycia, rowerów, motorowerów, kuchenek typu prymus, patefonów i płyt. Natomiast zakład mechaniczny firmy znajdował się nomen omen przy ul. Wilczej 9. Tam przyjmowano do naprawy sprzęt gospodarstwa domowego, pojazdy (rowery i motorowery różnych firm i wytwórców). Pod tym adresem Wolf Wilk rozpoczął produkcję rowerów po własnym szyldem „W. Wilk - Białystok”.


Wyciąg z Księgi patentowej

Firma W. Wilka kupowała części rowerowe u różnych producentów i montowała z nich „składaki”. W związku z czym każdy rower był inny. Dbano o swoją markę. Rama roweru sygnowana była „numerem fabrycznym”. Z przodu na ramie przytwierdzona była, pokryta emalią, mosiężna tabliczka firmowa z wizerunkiem wilka i wygrawerowanym napisem „W. Wilk, Białystok”. Na dzwonku grawerowano napis „W. Wilk, Białystok, ul. Lipowa 14”.

Rowery Wilka cieszyły się dobrą opinią jako niezawodne, proste w obsłudze i dostępne po rozsądnych cenach. Pomimo to, zakup roweru to była inwestycja i nie wszystkich było stać na jego nabycie. Nasz egzemplarz był zakupiony w 1939 r. przez Władysława Nalewajko właściciela majątku Złotniki (okolice Białegostoku) i używany był w rodzinie do pocz. lat 70 tych XX wieku.


Walentyna i Władysław Nalewajko (rodzeństwo), współwłaściciele byłego majątku Złotniki k. Białegostoku. Pan Władysław z rowerem „Wilk”( ok. 1950 r.). Rower pozyskany do zbiorów Muzeum Rolnictwa. Fot. w zbiorach rodzinnych Marii Grabowieckiej.


Kuzyn Rodziny Nalewajko z rowerem „Wilk”(1964r.) – Fot. w zbiorach rodzinnych Marii Grabowieckiej.

Rower poddany zostanie specjalistycznej konserwacji. Na pozyskanym egzemplarzu zachowały się ślady oryginalnego lakieru i emalii co ułatwi zdecydowanie specjalistom – konserwatorom odtworzenie pierwotnego wyglądu pojazdu.


Rower z manufaktury Wolfa Wilka (stan przed konserwacją.)
fot. Artur Warchala


Rower z manufaktury Wolfa Wilka (stan przed konserwacją.)
fot. Artur Warchala

Tekst: Stanisław Kryński – starszy kustosz, kierownik Działu Etnograficznego